Yüzdeki Yağ Bezeleri

Ücretsiz Muayene Formu


Yüzdeki Yağ Bezeleri bu rahatsızlığın oluştuğu kişilerde en belirgin olarak görünen yerde bulunmaktadır. Yağ bezesi oluşumları boyun, omuz, baş, kol ve ayaklar, bel ve çevresinde oluşabilmektedir. Hemen hepsi insanları rahatsız etmektedir. Ancak yüzdeki yağ bezeleri direk olarak toplum içine çıktığımızda dışarıdan net bir şekilde görülmekte ve bu durum insanlarda psikolojik olarak olumsuz birtakım etkilerde bulunmaktadır. Yağ bezelerinin neden ve nasıl oluştuğuna bakacak olursak;

  • Cilt altında bulunan yağ dokularının bir araya gelerek ve sıkılaşarak oluşturdukları kist tabakalarına yağ bezesi
  • Yağ bezeleri derilerin hemen altına kasların da üzerine yerleşerek cilt üzerinde bir tümsek şeklinde kendilerini belli ederler.
  • Dokunulduğunda belirli oranda hareket eden ancak sabit durumda olan yağ bezeleri aşırı baskı uygulandığında ağrıya sebep olurlar.

Tabi yüzdeki yağ bezeleri vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ve yumru kadar büyüyenler kadar büyük değildir. Yüzdeki yağ bezeleri genelde bezelye büyüklüğünde oluşup en fazla ceviz büyüklüğüne kadar çıkabilirler.

Neden Yüzde Yağ Bezesi Oluşur?

Yüzdeki yağ bezelerinin oluşmasında doktorlar ana etken olarak kalıtsal ve vücudumuzdaki hatalı bir genin sebep olma ihtimali üzerinde durmaktadır. Halk arasında aşırı kilolar ve yağlı besinleri fazla tüketmenin yol açtığı düşünülse de bu tez tamamen yanlıştır. Aksine yağ bezeleri zayıf insan üzerine daha çok olmakta ve çok daha net bir şekilde görülebilmektedir. Ayrıca yine yağ bezelerine ilişkin halk arasında yer etmiş olan bir yargı daha bu oluşumların kanser taşıdığına ilişkindir. Ancak bu yargı hem eksik hem de yanlıştır. Öncelikle kanser oluşumlarına baktığımızda vücutta fark edilen kistler incelenmek üzere biopsi ve patolojiye gönderilmektedir. Çıkan sonuç şayet kanser değilse bu bir yağ bezesidir. Yani yağ bezesi kansere sebep olmaz. Oluşan kist kötü huyluysa kanser iyi huyluysa yağ bezesidir. Ve kanser riski barındırmaz. Bu durumda yağ bezeleri için iyi huylu bir kist, bir tümör tanımı yapabiliriz. Cildinizin herhangi bir yerinde oluşan kistleri, sertlikleri fark ettiğinizde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Bu tür kistler ve yağ bezeleri için hastanelerde gitmeniz gereken yer Genel Cerrahi bölümüdür.

Randevu ve İletişim

İstanbul  Climed Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL

Op.Dr. Mustafa Bolat Doç. Dr. Selim Sözen Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

 

Randevu Formu için Tıklayın

Yorum ekle

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Sağlığınız Bize Emanet

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.