Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Ücretsiz Muayene Formu


  Lipom veya halk arasındaki söylenişi ile yağ bezesi nedir?
  Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde yumuşak doku içerisinde gelişebilen etrafı bir kapsülle çevrili iyi huylu yağ birikimidir yani iyi huylu bir tümör türüdür. Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan kistlerin tamamı gerekli inceleme ve tetkikler yapıldıktan sonra şayet tümör değilse yani tümör özelliği taşımıyorsa yağ bezesi (lipom) olarak adlandırılırlar.

  Lipomlar Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülürler?
  Lipomlar çoğunlukla cildin altındaki yağ dokusundan gelişirler ve ele gelmeye başlarlar fakat karın içerisi dahil yağ dokusu olan her yerde gözlenebilir. Tanı genellikle bu kitlelerin elle hissedilmesi ile olur veya ciltte kabarıklık şeklinde ortaya çıkar. Bu kitleler genellikle etraflarındaki dokuyu sıkıştırarak etraflarında bir kapsül oluştururlar ve etrafa yani yuzeydeki cilde veya derindeki dokulara yapışma eğilimi göstermezler. Elle tuttuğumuzda yumuşak kıvamdadır ve hareketlidirler.

  Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi
  Lipomlar genel anestezi gerektirmeden lokalanestezi altında vücuttan kolayca çıkartılırlar. Kitlenin büyüklüğüne bağlı olarak çıkartılabileceği en küçük kesiden çıkarılıp iz bırakmayacak şekilde gizli dikişle dikilmelidir. Sebase kistler ise bir kapsül içerdiğinden cerrahi olarak çıkartılması çok daha kolay kitlelerdir.
  Kliniğimizde lipom işlemi, yaklaşık 10 dakikada gerçekleşiyor. Anestezi yapmadan yalnızca mevcut bölgenin lokalanestezi ile uyuşturulması sağlanmakta olup sonrasında açılan küçük kesiklerin içinden yağ bezeleri çıkarılıyor. İşlem sırasında yağ bezelerin bağlı olduğu vücut uzuvları varsa önce onlarla bağlantısı kesilip ondan sonra çıkarıltılıyor. Çıkarıldıktan hemen sonra iç kısım steril ediliyor ve dikişlerle kesikler kapatılıyor. Klasik ameliyatta olduğu gibi burada ciddi dikiş izleri kalmamaktadır. Çünkü kesikler ufak ve dikiş ipleri çok farklı malzemedendir.

  Lipom (Yağ Bezesi) kimlerde görülür?
  •Lipom adı verdiğimiz yağ bezeleri genellikle 20-40 yaş arasında görülürler. Bunlar genelde ağrısızdırlar ve çok fazla büyüdüklerinde ağrı yapmaya başlarlar. Bir kaç kiloya varan dev büyüklüklere ulaşabilirler. Sebep olarak en çok kalıtımsal yatkınlık etkili görünmektedir.
  •Bazı ailelerde yağın vücutta eşit olarak dağıtılamaması ve bölgesel toplanmalar lipomu oluşturan asıl sebeptir.
  •Kollesterol veya trigliserid gibi kan yağlarının seviyelerindeki bozukluk diğer bir sebep olarak gösterilebilir.
  •Göz çevresindeki yağ bezeleri acilen müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
  Lipomlar birçok hastalıkla karıştırılabilir. Kötü huylu yağ dokusu yani liposarkomlar ise nadir olmakla beraber görülebilir, burada normalden hızlı bir büyüme ve etrafa yapışma eğilimi ile kapsülünün olmaması yani oynatılamaması şüphe yaratmalıdır. Bunlar içi beyaz peynir gibi bir madde ile dolu olan sebase kistler, iyi ve kötü huylu diğer dokulardan çıkan kitle türleri ve lenf düğümleri olabilir.
  Tanı koyarken düzgün sınırlı ve yumuşak olması, etrafa yapışmamasına dikkat edilir. Ultrasonografi ve MR yapılabilir fakat kesin tanı kitle çıkarılarak patolojiye yollandıktan sonra konabilir. Bu tür kitlelerden çıkarmadan önce küçük bir parça almak yerine tamamının bir kerede çıkarılıp tümünün patolojiye gönderilmesi tercih edilmelidir. Lipomlar hemen hemen hiç bir zaman kötü huylu bir kitleye dönmez fakat enfekte olarak çok ağrılı ve hassas bir hal alabilir veya üzerine kireç dökerek sertleşebilir.

  Yağ Bezesi Ameliyatı
  Yağ bezesi ameliyatı klasik yöntemlerle yapıldığında hastalar aneztezi yapılarak uyutulmaktadır. Bu ameliyat, gereksiz yere risk barındıran bir ameliyattır. Ameliyatsız yağ bezesi tedavisi mümkünken günümüzde hiç bir genel cerrah klasik ameliyatı önermemektedir. Üstelik bu ameliyatlarda yağ bezelerinin alınması için neşter yardımıyla açılan kesikler ciddi anlamda büyük olup kapatılması için dikiş atılması gerekmektedir. Dikiş sonrasında da bariz belli olan izlerin kalma durumu söz konusudur.

  Ücretsiz Muayene İmkanı
  Kliniklerimizde tüm hastalara ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır. Sigortanız olsa da olmasa da gelen hastalardan hiçbir şekilde muayene ücreti alınmamaktadır.

  50 yorumlar

  • Merhaba. Kolumda,bacaklarimda,sirtimda ve Karin bolgemde onlarca yag bezesi var. Buyuklu kucuklu bayagi var. hepsini bir gunde halletmem mumkunmu radyo frekansi ile. Ortalama ucret nedir?

   • Rifat bey en sağlıklısı 05331684950 Whatsapp hattımızdan iletisime geçmeniz olacaktır. Çünkü sağlı bir yorum yapılabilmesi ve fiyatlandırma için bezelerin resimlerini görmemiz gerekmektedir.

  • Merhaba, yüzümde oluşan bir yağ bezesi var aldırmak istiyorum fakat iz kalıe diye çok korkuyorum

   • Merhaba nihal hanım . Aldırmak istediğiniz yağ bezesinin resimlerini 0533 168 49 50 nolu WhatsApp hattımızdan gönderirseniz sizlere ayrıntılı bir şekilde bilgi verebiliriz. Ayrıca lokal anestizi ile iz kalmadan yağ bezesi tedavisi de mümkündür.

  • Merhaba 🙋🏻‍♀️
   Benim karın bölgede birbirine komşu 2 tane 11 mm lik lipomlar bulunmaktadır.
   Ve ameliyat ile alınabilir dedi doktor.zararsız dedi.
   Ben ameliyat olmak istemiyorum ama annem ve babam zorluyor olucaksın diye pazartesi ameliyat olucam..
   Annem ve babam bu yağ bezeleri in tümör veya kansere çevireceğinden korkuyor !!!
   Bu yağ bezeleri unutuyor veya kansere çevirmesinden ihtimali var mıdır ??
   Teşekkürler .☺️☺️

   • Merhaba,
    0553 665 64 02 nolu whatsapp sağlık hattımızdan doktorlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • VÜCUDUMDA HER BÖLGEDE İRİLİ UFAKLI LİPOMLAR MEVCUD.DAHA ÖNCE ALDIRDIĞIM BÖLGELERDE DAHADA ARTTI.BU NEDENLE ALDIRMAYA KORKUYORUM.NEDEN ARTTIĞINI MERAK EDİYORUM.GÖRÜNTÜSUNDEN DOLAYI PANTOLON GİYEMİYORUM.

   • Merhaba,
    Yağ bezesi genetik faktörlerden dolayı çoğalma gösterebilir. Muhtemelen aile büyüklerinizde veya akrabalarınızda benzer problemler görülebilir. Lipom alım işleminin başarısız olmasının sebebi lipomun kesesi (kapsülü) ile birlikte çıkartılmamasından kaynaklı olabilir. Daha kapsamlı bilgi alabilmek için 0533 168 49 50 nolu Whatsapp sağlık hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.
    Geçmiş olsun.

   • Merhaba Zubeyir bey 0553 665 64 02 nolu whatsapp sağlık hattımızdan doktorlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Merhabalar hocam.
   Benim sol kolumda 5-6 senedir bir şişkinlik var. Yağ bezesi olup olmadığını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Merhaba, 0 553 665 64 02 numaralı whatsapp numaramızdan bize fotoğraf gönderirseniz bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

  • Benimde karın bölgesi bacaklarda var yağ bezesiboşlujlarda boşluklardakilere ültrason yaptırdım korkulcak bişey yok dediler kötü huylu olurmu

  • Benim karın bölgem ve bacaklarda yağ bezeleri var Nasıl eritirim onları çok sayıda

   • Geçmiş olsun, aşağıdaki numaradan tamamiyle ücretsiz muayene için randevu alırsanız, yağ bezelerinden kolayca kurtulmanızı sağlayabiliriz.
    Tel: 0 553 665 64 02

  • Radyo frekansi ile tavsiye ettiginiz lipom tedavisi nin bir olcusu varmi mesala kac tane olursa bu yedaviyi uyguluyorsunuz ve bu tedavi devamlilik gerektiriyormu bir bolgedeki lipom yedavisi cok izin suruyormu

   • Merhaba, ölçüm yoktur tüm bezelere uygulanır. Uzun sürmez aynı gün yağ bezelerinden kurtulursunuz.

  • Merhaba benim koltuk altında karın göbek ve bacaklarımda çok sayıda lipom yağ bezeleri var ağrı yapıyor bunun için ne yapmalıyım.

   • Merhabalar, radyo-frekans yöntemiyle ameliyatsız olarak bezelerden kurtulabilirsiniz. Aşağıdaki iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

  • Merhabalar
   Kolumda 2 yıldır yağ bezesi var fındık kadar ağrı felan yoktu şuan kızarıklık ve aşırı derece de ağrı var durum sizce nedir hocam?

   • Geçmiş olsun, enfeksiyon olmuş olabilir. Whatsaptan bize resim atın bi bakalım aşağıdaki numaramıza.
    0530 478 91 52

  • merhabalar yanağimda bir yağ bezesi oluştu ne yapabiliriz yardımcı olurmusunuz baya bir rahatsız olmaya başladım

   • Merhabalar, ameliyatsız yağ bezesi tedavisi için 0533 031 22 99 nolu telefonumuzu arayabilir, doktorlarımızdan destek talep edebilirsiniz. Saygılarımızla

  • merhaba
   ben daha önce farklı yererimden 4 adet lipom(yağ bezesi) aldırdım, fakat aldırtıktan bir süre sonra çok daha hızlı üremeye başladılar yani sürekli yenileri çıkmaya başladı ve bu beni
   inanılmaz derecede rahatsız etmekte, piskolojim bozulmaya başladı, vücudumun her yerinde küçüklü büyüklü çıkmay başladı, bunların hangi birine nasıl müdahale edilecek veya çıkmaması için nasıl bir yol izlenecek bilgi almam mümkünmü :((((

   • Merhabalar, lipom aldırmakla yenilerinin çıkması arasında bir ilişki yok. Hastanın genetik yapısına bağlı bir olay. Yeniden çıkmaması için yapılacak birşey yok. Hasta kiloluysa zayıflaması önerilebilir. Saygılarımızla

  • Cenemde 11 yıla yakın süredir bir yağ bezesi var. Sskerde askeri hastaneye gittiğimde bana yağ bezesinin sinirleri içine aldığı ve ameliyat olursam yüzümün sarkcağını söyledler. o gündür hiç Doktora gitmedim. Büyüme yapmıyo ağrıda. Yüzümde olduğu için sakal bırakmak zorunda kalıyorum. Cok iş görüşmesinde sakal nedeniyle hep olumsuz cevap aldım . Gercekten zor durumdayım yardımcı olursanız sevinirim . kolay gelsin hocam .

   • Merhabalar Kerem Bey, görmeden bir şey söylememiz mümkün değil. Müracaatınız ve muayeneniz sonucunda ne yapacağımıza daha net karar verebiliriz. Saygılarımızla…

  • bende bu yağ bezelerinden çok ca var alnımda vardı ceviz büyüklüğnde aldırdım daha çıkmadı sırtımdada vardı aldırdım çıkmadı boynumda vardı aldırdım çıkmadı görümeyen basen bölgesinde yine çokca var aldırmadım bunun sebebi ndir nden çoğalıyo lar zayıflayınca azlıyo ama

   • Merhabalar, yağ bezeleri vücudun farklı yerlerinde tekrar çıkabilir. Yağ bezelerinden kurtulmak için bizler en modern ve iz bırakmayan teknik olan radyo frekansı kullanıyoruz. Vücudunuzdaki yağ bezelerinden kurtulmak için 20 yıllık deneyime sahip olan hekimlerimize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla…

  • Merhaba benim sol kalçamda lipom benzeri bi şişlik var fakat deri altı değil epey derinde cocukluğumdan beri olan, fakat son zamanlarda büyüyüp ağrı yapmaya başladı.hiç muayene olmadım ne onerirsiniz

   • Merhabalar Aysel Hanım, yağ bezesi kliniğimizde radyo frekans tekniği ile kısa sürede yapılmaktadır. Ağrıya neden olan lipomunuzdan iz kalmadan kurtulmak istiyorsanız kliniğimize müracaat edebilirsiniz. Saygılarımızla…

  • merhaba,
   çene altında vardı aldırdım. tükrük bezinde yağ birikmesi imiş.
   ama yine tekrarladı. bu sefer yine çene altı ama kulağıma doğru. yukarıda tekrarlamaz denilmiş de… neden olabilir?
   teşekkürler, kolaylıklar.

   • Merhaba,

    Lezyonlarınız cilt içerisindeyse radyo frekans yöntemiyle kolay bir şekilde halledebiliriz. Bu yüzden yeri bizim için önemli değil. Bir fotoğrafını yollarsanız daha net cevap verebiliriz. Lütfen medikalartnet@gmail.com adresimize fotoğrafınızı mail olarak atınız.

    Geçmiş olsun..

   • Merhaba,

    Küçük bir operasyonla alınması mümkündür. Sonrasında iz dahi kalmaz.

  • Merhaba;
   Yüzümde yanağımın altında 1-2 cm lik yağ bezesi var. Bu bezenin lazer tedavi ile geçme olasılıgı varmı ve geçsede tekrarlar mı?

   • Merhaba,
    Lazer tedavisi ile geçmesi mümkün değildir. Basit bir operasyonla sadece ufak bir kese açılarak yağ bezesi çıkarılır. Sonrasında ise tekrarlamaz.
    Geçmiş Olsun…

  • Yıllar önce belimde yag bezesi oluştu,cerrahi müdahale ile alındıktan sonra çoğaldı. Ameliyatsiz başka bir yöntemi yokmudur?

   • Merhaba,

    Muhtemelen yağ bezeniz alınırken parçalandığı için tekrar oluşmuş. Ameliyat olarak nitelendiremeyeceğimiz küçük bir operasyonla yağ bezenizin alınması mümkündür.

    Geçmiş olsun…

  • Merhaba,annemin mr sonucunda beyinde yag bezesi gorulmus.doktor ilac vermis kullan gel demis ama bildigim kadariyla yag bezesi ilacla iyilesmiyo.ne gibi bir yontem tavsiye edersiniz?ne yapmaliyiz cok endiseliyim.

   • Merhaba, MR ile birlikte kliniğimize annenizin müracaatını bekliyoruz.

  • Alnim da ceviz büyüklüğünde futbol topu değdi şişti 10 yıl oldu aldırmak istiyorum

   • Öncelikle geçmiş olsun
    Bu şişlik neticesinde alında bir kitle oluşumuna örneğin lipom gibi alınabilir. Ancak cilt altı dokunun yaygın hipertrofi ise detaylı değerlendirilmesi gerekir. Kliniğimize gelip muayene olabilirsiniz, muayenelerimiz ücretsizdir .

  • Alın bölgeler 12 13 tane yağ bezesi var içi siyah nokta gibi ama sıkılmıyolar arada şişiyolar ama geçmiyor 2 sene aknetrent kullandim ondanda fayda görmedim ne yapmaliyim

   • Merhaba,
    Radyofrekansla herbirine kapak açarak dışarıya açılıp akmalırı sağlanmalı,
    İletişim numaralarımızdan bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

  • Öncelikle geçmiş olsun Nurten Hanım
   Söz konusu Olan Yağın vücuda eşit dağıtılamamasına bağlı yerel toplanmalar ve hepsi birbirinden bağımsız gelişiyor yani aldırmayla ilgisi yok. Rahatsız eden veya kozmetik olarak kötü duran gene alınabilir.

  • Kolumun iç tarafında ufak bir yağ bezem vardı. Yıllar önce sizin bahsettiğiniz şekilde aldırdım. Şimdi aynı kolumda ve diğerinde 3-5 tane daha var, yine ufak. Bir arkadaşım aldırınca çoğalır dedi. Bu yüzden mi oluştular? Yine aldırmaya çekiniyorum artık.

   • Merhaba, Whatsapp üzerinden GSM : 0533 031 22 99 telefona görüntü atarsanız, net bir bilgi vermiş oluruz size.

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.