Yağ Bezesi (lipom, lipoma) Türleri Nelerdir?

Ücretsiz Muayene Formu


  Yağ bezesi bilimsel adı lipom, habis (kötücül)  olmayan kısaca tedavi edilebilir, iyi huylu kitlelerdir. Yağ bezesi (lipom) iki durumda da karşımıza çıkar, özellikle yüz bölgemizde 2mm büyüklüğünde minik minik kabarık yağ bezeleri veya yağ kistleri bunların tedavisinde cerrahi olmayan  radyo-frekans, lazer, peeling uygulanabilir. Diğer bir türü ise ksentelezma yani göz çevresindeki yağ bezeleri plakalarıdır.

  İkinci türü ise vücudumuzda bulunan 1cm ve daha büyük lipomlardır. Bu tür lipomlar (yağ kistleri) cerrahi yöntemle ile tedavi edilebilir yağ kistleridir.

  Lipom Nerede Bulunur ?

  yag-bezesi-lipom-tedavisi-medikalart

  Vücudumuzda oluşan iyi huylu kitleler içerisinde en sık rastlananı olan lipomlar yani yağ bezeleri yağ dokusunun çoğalması ile ortaya çıkarlar. En sık cilt altında oluşurlar. Vücudumuzun her yerinde olabilirler, deriye veya derin dokuya yapışmaz oynatılabilir karakterlerde olan lipomlar genellikle bir kapsülle çevrilidir. Bunlar çok büyüyüp etrafa baskı yapmadığı sürece ağrısızdır ve yumuşak kıvamdadır.

  Daha çok 20-40 yaş arası görülürler çok büyük olacak şekilde gelişebilirler. Yağın vücutta eşit dağıtılamadığı bazı enzim bozukluğu olan ailelerde genetik olarak sık bulunabilir, diğer insanlarda ise tesadüfidir.

  En sık kist Sebase kist denilen yağ kistleri ile karıştırılırlar. Yağ kistlerinin içi peynir gibi beyaz bir yoğun madde ile doludur ve lipoma göre daha sık enfekte olurlar.

  Yağ Bezeleri Nasıl Geçer ?

  Tanısı dışarıdan tahmini olarak konsa bile ultrason veya MR ile tanı desteklenebilir, kesin tanı her zamanki gibi patolojik tetkik ile olur. Genellikle lokal anestezi bu tür lipomların çıkarılması için yeterlidir. Cerrahi tedavi lipomlar için en doğru tedavi şeklidir. Kozmetik olarak görünümünü bozan yağ bezeleri ve 2 cm’nin üzerindekiler çıkartılmalıdır. Kötü huylu yağ bezesi tümörleri ise liposarkom adı alır ve genellikle kasın arka duvarı veya uylukta yer alırlar ve hızlı büyüyerek etrafa baskı yaparlar, sık nüks ederler.

  Vücudun da bu tür şişlikleri olan hastalarımızın vakit geçirmeden ayrıca tanı için bir genel cerrahi uzmanı veya Bakırköy  Climed Nişantaşı kliniğimize müracaat etmelerini öneriyoruz.

  Yağ Bezesi (Lipom) Tedavi Ücretleri

  Yağ bezesi tedavi ücretlerinde önemli olan unsur lipomun boyutudur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere yağ bezeleri farklı kütlelere sahiptir. Bu nedenle sivilce büyüklüğündeki lipom ile 1 kg’a ulaşmış lipom tedavisinden aynı ücretlendirmeyi yapmamız adil olmayacaktır. Ekonomik kar elde etmeden önce hastaların sağlığını ve memnuniyetini ön kabul olarak gören  Climed Nişantaşı kliniğimizde yağ bezesi tedavi ücretleri vakaya göre değişir. Ameliyatsız yağ bezesi tedavisi denilince ilk akla gelen isim kliniğimizde tedavi görmek için yapacağınız tek şey irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşmaktır.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.