Yağ Bezesi (lipom, lipoma) Türleri Nelerdir?

Ücretsiz Muayene Formu


Yağ bezesi bilimsel adı lipom, habis (kötücül)  olmayan kısaca tedavi edilebilir, iyi huylu kitlelerdir. Yağ bezesi (lipom) iki durumda da karşımıza çıkar, özellikle yüz bölgemizde 2mm büyüklüğünde minik minik kabarık yağ bezeleri veya yağ kistleri bunların tedavisinde cerrahi olmayan  radyo-frekans, lazer, peeling uygulanabilir. Diğer bir türü ise ksentelezma yani göz çevresindeki yağ bezeleri plakalarıdır.

İkinci türü ise vücudumuzda bulunan 1cm ve daha büyük lipomlardır. Bu tür lipomlar (yağ kistleri) cerrahi yöntemle ile tedavi edilebilir yağ kistleridir.

Lipom Nerede Bulunur ?

yag-bezesi-lipom-tedavisi-medikalart

Vücudumuzda oluşan iyi huylu kitleler içerisinde en sık rastlananı olan lipomlar yani yağ bezeleri yağ dokusunun çoğalması ile ortaya çıkarlar. En sık cilt altında oluşurlar. Vücudumuzun her yerinde olabilirler, deriye veya derin dokuya yapışmaz oynatılabilir karakterlerde olan lipomlar genellikle bir kapsülle çevrilidir. Bunlar çok büyüyüp etrafa baskı yapmadığı sürece ağrısızdır ve yumuşak kıvamdadır.

Daha çok 20-40 yaş arası görülürler çok büyük olacak şekilde gelişebilirler. Yağın vücutta eşit dağıtılamadığı bazı enzim bozukluğu olan ailelerde genetik olarak sık bulunabilir, diğer insanlarda ise tesadüfidir.

En sık kist Sebase kist denilen yağ kistleri ile karıştırılırlar. Yağ kistlerinin içi peynir gibi beyaz bir yoğun madde ile doludur ve lipoma göre daha sık enfekte olurlar.

Yağ Bezeleri Nasıl Geçer ?

Tanısı dışarıdan tahmini olarak konsa bile ultrason veya MR ile tanı desteklenebilir, kesin tanı her zamanki gibi patolojik tetkik ile olur. Genellikle lokal anestezi bu tür lipomların çıkarılması için yeterlidir. Cerrahi tedavi lipomlar için en doğru tedavi şeklidir. Kozmetik olarak görünümünü bozan yağ bezeleri ve 2 cm’nin üzerindekiler çıkartılmalıdır. Kötü huylu yağ bezesi tümörleri ise liposarkom adı alır ve genellikle kasın arka duvarı veya uylukta yer alırlar ve hızlı büyüyerek etrafa baskı yaparlar, sık nüks ederler.

Vücudun da bu tür şişlikleri olan hastalarımızın vakit geçirmeden ayrıca tanı için bir genel cerrahi uzmanı veya Bakırköy  Climed Nişantaşı kliniğimize müracaat etmelerini öneriyoruz.

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavi Ücretleri

Yağ bezesi tedavi ücretlerinde önemli olan unsur lipomun boyutudur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere yağ bezeleri farklı kütlelere sahiptir. Bu nedenle sivilce büyüklüğündeki lipom ile 1 kg’a ulaşmış lipom tedavisinden aynı ücretlendirmeyi yapmamız adil olmayacaktır. Ekonomik kar elde etmeden önce hastaların sağlığını ve memnuniyetini ön kabul olarak gören  Climed Nişantaşı kliniğimizde yağ bezesi tedavi ücretleri vakaya göre değişir. Ameliyatsız yağ bezesi tedavisi denilince ilk akla gelen isim kliniğimizde tedavi görmek için yapacağınız tek şey irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşmaktır.


Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02
Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Kadıköy
Prof.Dr. Mustafa Zengin
Op.Dr. Mehmet Durmuş Kurt
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. 420/2 Kadıköy / İstanbul
Tel: 0216 362 00 10
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Yorum ekle

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Sağlığınız Bize Emanet

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.