Varis Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ücretsiz Muayene Formu


  Öncelikle varis neye denir, hangi durumlarda varis oluşur bunları bilmemiz gerekiyor.

  Varis: Bacaklarda, cilt altındaki toplardamarların genişlemesi ve kıvrımlı şekil alması durumudur. Çoğunlukla bacaklardaki deri altında değişik çaplarda mavi ve yeşil renkli kabarık şekillerle görülür.

  Varis neden oluşur ?

  varis-tedavisi-medikal-art
  Varis Oluşumu

  Varis, genetik bir hastalıktır ve toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşur. Variste kan sürekli olarak geriye kaçar ve birikir, bu durum ise damarda basınç artışına ve şişliğe yol açar. Zamanla da damarda genişleme artar ve kıvrılmalar olur. Peki varis neden oluşur?

  Genetik bir hastalığın olmasının yanı sıra,

  • Şişmanlık,
  • Gebelik,
  • Uzun süre ayakta durma,
  • Özellikle kadınlarda dar kotların giyilmesi,
  • Doğum kontrol hapı kullanımı,
  • Obezite,
  • Menopoz dönemi
  • Östrojen ve progesteron içeren ilaç kullanımı gibi nedenler varisin oluşumuna neden olan etkilerdir.
  • Kabızlık
  • Ayrıca damar duvarını zayıflatan sigara, hormon hapı kullanımı, yaşlılık, varis gelişiminde etkilidir. Toplardamarlarda tıkanıklık ya da pıhtı oluşması da varis gelişme olasılığını arttırmaktadır.

  Kadınlarda daha sık görülen varis hastalığı, ortalama 40 yaş ve civarında sıklıkla görülüyor. Erkeklerde ise daha çok 50 yaş civarı ve öncesinde görülür.

  Kapakçıklar bozuk olduğu için bacaklarda yukarı gönderilen kan sürekli aşağıya doğru geri kaçar, bu durum reflü olarak ifade edilir. Reflü sonucunda bacakların alt kısımlarında basınç artışı oluşur ve yüksek basınç karşısında toplardamarlar genişler, kıvrılır ve oluşur. Bu nedenle oluşmasında en sık karşılaşılan durum kapakçık bozukluğu ya da yetmezliğidir. Bu sorunu en sık görüldüğü bölge ise ayak bileği ile kasık arasında yer alan büyük safen toplardamarıdır.

  Varis hastalığının belirtileri nelerdir?

  • Kaşınma
  • Bacaklarda şişlik / sertleşme
  • Ağrı,
  • Kramp,
  • Parmaklarda uyuşma,
  • Ciltte renk değişikliği
  • Damarların cilt dışına taşması
  • Bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama

  Kaşınma:

  Toplardamar genişlemesine bağlı bir şekilde görülebilen varis şikayetinde, bacak kaşıntısı ileri derecedeki hastalar da görülmektedir. Genişlemiş olan damar cilde sürekli baskı yapıp, cildin gerilmesine ve kasılmasına neden olur. Bu durumdaysa kişide kaşınma sorunu meydana gelir. Ortaya çıkan kaşıntı da çeşitli kremlerle geçici olarak rahatlasanız da sorun tedavi edilmez ise tekrar edecektir.

  Ayaklarda Şişlik / Sertleşme;

  Toplardamar genişlemesine bağlı olan varis hastalığında, kişilerin uzun süre ayakta kalmaları veya uzun süre hareketsiz oturmaları bacaklarında şişliğe neden olur. Bu şişkinlik genellikle ayak bileklerinde ve bacaklarında görülmektedir. Diz altı kısmındaysa görülmüş olan şişlikler de hastalığın ileri derecede olduğu anlamına gelmektedir. Genellikle varisler, toplardamarda sıvı kaçağı nedeni ile oluşur. Bunun içinde bazı tabletler bulunur ve şişlik ödem azaltılır.

  Bacaklarda Ağrı:

  Varis hastası olan kişilerde en fazla görülen şikayet bacaklarda ortaya çıkan ağrılardır. Daha çok dizlerin alt kısmında görülen ağrılar günün ilerleyen saatlerinde oldukça yoğunlaşır.

  Kramp:

  Varisi olan hastaların asıl sıkıntısı akşam başlar. Öğleden sonra başlayan bacak ağrıları 30 ila 60 saniye sürerken, akşam saatlerinde başlayan ağrılar kramp nöbetlerine yerini bırakır.  Birçok insanın uykusunda yaşayabileceği kramp sorunu, sizi uykunuzdan şiddetli ağrı ile uyandırmaya kadar götürebilir.

  Birçok nedenden ötürü bacaklarda kramp oluşabiliyor. Diğer krampların  nedenleri ise;

  Halk arasında kramp şeklinde bilinen kas kasılmaları, yalnızca varis hastalığıyla alakalı olmayarak, az su tüketen, sıcak havalarda ise spor yapan kişilerde görülür. Ruhsal ve sinirsel olarak yaşanan kramplardan dolayı adele krampları akşamları daha sık bir şekilde gerçekleşmektedir. Hastalık dışında olan kramplarda, bol su içmek gerekmektedir.

  Parmaklarda Uyuşma;

  Varis hastalığının diğer şikayetlerinden biriyse; Kişinin ayak parmaklarında uyuşmaların ve karıncalanmaların görülmesidir. Kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilecek olan bu durum insanı gerer. Bir noktadan sonraysa bu uyuşma belirtisi kendiliğinden kaybolur.

  Ciltte Renk Değişimi;

  Varis belirtilerinde ortaya çıkan şikayete göre hastalığın ilerleme durumu da anlaşılmaktadır. Kramp, kaşıntı gibi problemler varis hastalığının ilerlediğini gösterir. Bu durumu destekleyen bir diğer bulguysa, varisli bölgelerden çok, hastanın ayak bileklerinde cildin önce sertleşmesi devamında da koyulaşmaya başlamasıdır.

  Damarların Cilt Dışına Taşması / Belirgin Hale Gelmesi

  Toplardamar genişlemesiyle ortaya çıkan varis, bir noktadan sonra belirgin hale gelir ve bacak bölgesine baktığınız zaman çok daha rahat görülebilir. Varisin tam olarak görülebilmesi için 15 dakika ayakta durmak gerekmektedir. Cilt dışında ve kıvrımlı olan damarların, kalın varis olduğu anlamına gelmektedir. Tedavi olabilmek için acele etmeniz gerektiği ortadadır.

  Bacaklarda Aniden Ortaya Çıkan Kanama

  ‘Damarlarının cilt dışına taşma’ belirtisi olan kişilerin tedavi için acele etmeleri gerektiğini dile getirdik. Çünkü; Ciltteki sertleşme ve renk değişimi maalesef hastalığın ileriye döndüğü anlamına gelir. Bu noktadan sonraysa karşılaşılabilecek diğer varis belirtisi kanama olmaktadır. Kanamada, damarların aşırı derecede genleşip çatlamasına neden olur. Ciddi bir kanama olması ile kanı durdurmak içinde kanayan bölgeye tampon uygulanması şarttır.

  Şikayetler Sabah Az / Akşama Doğru Artış Görülür;

  Varis hastalarının yaşamış olduğu şikayetler genel olarak sabahları yok denebilecek kadar az olmaktadır. Öğlen sonrasında bacaklarda artan baskıyla şikayetler artar ve daha da belirgin bir hale gelir. Tedavinin biraz zaman alması ile beraber varis çorabının kullanılması şikayetleri daha aza indirmenizde etkili olur.

  Varis Riski Soğuk Havalarda Az / Sıcak Havalarda Artış Gösterir

  Varis hastalarına her zaman sıcak ortamlardan uzak durulması gerektiği söylenir. Hastaların, sahilde güneşlenmesi, güneşli havalarda yürümesi, sıcak suda banyo yapması, sauna ve  hamam gibi yerlerden uzak durması gerekmektedir. Banyo yapacağınız zamanlarda su deniz suyunun sıcaklığı ile orantılı olmalıdır. Denizde istediğiniz kadar yüzseniz de güneşlenmekten uzak durmalısınız.

  Varis Tedavi Yöntemleri

  Varis köpük (skleroterapi) tedavisi 

  Köpükle varis tedavisi yöntemi halk arasında iğneli tedavi olarak bilinmektedir. Yöntem çok ince bir iğne yardımı ile gerçekleşmektedir. Buradaki köpük sklerozan (varis ilacı) madde ile havanın karışımından elde edilmektedir. Elde edilen ilaç damarın içine çok ince bir iğnenin yarımıyla verilir. İlacın köpük şeklinde kullanılması tedavinin maliyetini düşürmekte ve daha ekonomik, uygun olmasını sağlamaktadır. Bunun başlıca sebebi ise, ilaç köpük haline getirilip çoğaltıldığı için daha fazla varisli damar tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem ‘Kılcal varis’ dışındaki tüm varis hastalıklarına uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.  Varis ameliyatlarında sadece büyük damarlar alınabilirken, köpükle varis tedavisinde 1mm’den 25mm kalınlığındaki damarlar, varisli olan ya da gelecekte varis şekline dönüşme ihtimali olan tüm toplardamarlar yok edilir.

  Lazerle varis tedavisi

  Lazerle varis tedavisi, yalnızca kılcal damarların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ve cilt üzerinden uygulanmaktadır. Lazerle varis tedavisinde amaçlanan durum; hastalıklı genişlemiş damarların yüksek ısı ile büzüştürülerek bir çeşit tahribat yaratmaktır. Ancak başta da belirttiğimiz gibi sadece kılcal damarların tedavisinde başarı sağlamaktadır. Daha orta ve kalın diye nitelendirdiğimiz damarlar için yine kliniğimizde uygulanabilen radyo frekans ve köpük skleroterapi tedavisi olarak bilinen skleroterapi kullanılmaktadır. Türkiye’de ortalama 10-15 yıllık bir geçmişe sahip olan lazer varis tedavisi pek çok hastada başarı göstermiştir.

  Radyo frekansla varis tedavisi

  Radyofrekansla varis tedavisi ise, Türkiye’de lazerden çok daha öncesinde kullanılmaktaydı. Şimdi ise geliştirilen yeni radyo frekans uygulamaları tekrardan bu radyo frekansla tedaviyi gözde bir hale getirdi. İşlem olarak lazerle hemen hemen aynı özelliklere sahip olan radyo frekansla varis tedavisinde tek fark radyo dalgalarının kullanılmasıdır. Lazerde cilt üzerine uygulanan ışınlar ısınmaya başlayarak tahrip ederken radyo frekansla varis tedavisinde ise, cihazdan gönderilen radyo dalgaları cilt üzerinde ısınmaya başlayarak damarları tahrip etmektedir. Lazer uygulaması kılcal ve çok küçük seviyeli kullanılırken radyo frekansla varis tedavisi ise orta ve büyük seviyeli varisler için tedavi sağlamaktadır.

  Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemi

  Varis Hastalığı olan hastaların gündelik hayatlarına ara vermeden ameliyatsız tedavi yöntemleriyle bu rahatsızlıktan kurtulması mümkün. İstanbul Bakırköy ve Nişantaşı Kliniklerimizde ücretsiz muayene olup Lazer, köpük (skleroterapi) ve Radyofrekans (RF) yöntemiyle 5-10 dakikalık zamanda varislerinizden ameliyatsız tedavi yöntemi ile kurtulabiliyorsunuz.

  Ameliyatsız Varis Tedavisinin, Ameliyatlı Varis Tedavisinden Farkları

  Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri, varis hastalarına adeta umut oldu. İşte, ameliyatın zahmetli aşamalarından korkan ve tedaviye yanaşmayan hastaların tedavi sürecini hızlandıracak olan ameliyatsız varis tedavisi ile ameliyatlı varis tedavisi arasındaki farkları:

  • Ameliyattan sonra ameliyat edilen bölgede iz kalması hastaların en büyük korkusudur. Ameliyatsız varis tedavisi iz kalma endişesini ortadan kaldırmaktadır. Ameliyat ise her zaman iz kalma riskini taşır.
  • Ameliyat olduktan sonra hastanın bir süre istirahat etmesi gerekir fakat ameliyatsız müdahaleden sonra hasta aynı gün hayatına devam edebilir.
  • Ameliyatsız varis tedavisi için, klinik ortamı yeterlidir. Fakat ameliyatlı operasyonda ameliyathane koşullarının oluşturulması şarttır.
  • Ameliyatlı tedavide hastaya acı hissetmemesi için anestezi uygulanır Ameliyatsız varis tedavisinde ise anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
  • Varis hastalığı her yaş grubunun sorunu olabilir. Ameliyat için belirli bir yaşı beklemek gerekir. Fakat ameliyatsız tedavide yaş sınırı yoktur.

  Varis tedavi fiyatları:

  Varis tedavi fiyatlarını öğrenebilmeniz için doktora görünmeniz şarttır. Yaşamakta olduğunuz sorununun hangi aşamada olduğunu ve size hangi tedavinin (skleroterapi, lazer, radyo frekans) daha uygun olacağının kararını ancak doktorlar verebilir. Dolayısıyla varis tedavisi fiyatları da buna göre şekillenecektir.

  Ücretsiz Muayene İmkanı Bulacaksınız

  Kliniklerimizde tüm hastalara ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır. Yani sigortanız olsa da olmasa da hiçbir şekilde gelen hastalardan muayene ücreti alınmamaktadır. İnsan sağlığına dikkat eden ve bunun üzerinden hizmet veren kliniklerimiz doktor alanında oldukça uzman bir kadroya sahiptir. Kliniğimiz, 30 yıllık deneyimi, birikimi ve modern tedavi yöntemleri ile Kalp ve Damar Cerrahı alanında sayısız başarılı operasyona imza atmıştır.

  Randevu Almayı Unutmayınız

  Kliniğimizde ücretsiz muayene olmak için sitemizde bulunan ‘Online Randevu’ kısmından istediğiniz tarih ve saatte bir randevu oluşturabilirsiniz.

  Sağlıklı günler dileriz.

  37 yorumlar

  • Benim çok sorununum var geceleri ızdırabın çoğalıyor dayanamlcak kadar bu yeni basladlńoyle buyuk barışım yak ama ağıllarım cok

   • Merhaba Nejla hanım .Varislerinizin fotoğraflarını 0533 168 49 50 nolu WhatsApp hattımızdan gönderirseniz sizlere yardımcı olmak isteriz.

  • sgk.lıyım % 50 indirimli fiyatınız var ise ortalama nedir ücretleriniz , buradanda insanlar yorumu görerek bilgi birikimi olur diye düşünüyorum

   • Merhaba Ersin bey varislerinizin fotoğraflarını 0533 168 49 50 nolu WhatsApp hattımızdan gönderirseniz net bir fiyat alabilirsiniz.

  • Toplar damardaki kapakların değişimi mümkünmü
   Damarların alınması yada işlevlerinin yitirmesinin zararı varmı

   • Öncelikle geçmiş olsun Ahmet bey. Bu gibi durumlarda ilk önce bir kalp damar cerrahi uzmanı doktor tarafından muayene edilip sizlere bilgi verilmesi doğru olacaktır.

  • Sağ ayağımda mesleğim gereği ayakta fazla kaldığımız için varis ödemleri oluşuyo bide ayak bileklerindeki damarların her daim morartı halde olması ben Tuzla’da oturuyorum size ulaşmamı sağlarmısınız en yakın kliniğinize

   • Öncelikle geçmiş olsun Yaşar Bey. Varis ile ilgili sorununuzu sizlere ulaşım konusunda en yakın olan Şişli merkezimizde yardımcı olabiliriz. Öncelikle tamamiyle ücretsiz muayene olup daha sonrasında sizlere en uygun tedavi yöntemi ve maliyeti ile ilgili kalp damar cerrahi uzmanımızdan direkt olarak bilgi alabilirsiniz. 0212 265 99 99 nolu telefon üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • İyi günler, benim de varis sorunum var ama Anadolu yakasında oturuyorum bu tarafta bir subeniz var mı acaba?

   • Şişli ve Bakırköy’de şubelerimiz bulunmaktadır. 0553 665 64 02 nolu whatsapp sağlık hattımıza varislerinizin fotoğrafını gönderebilirsiniz. Kaç seans süreceğini öğrenebilirsiniz.

  • Varis hastasıyım Emekliyim tedavi
   Olmak istiyorum Mediport,un Sgk ile anlaşmalı olarakta tedavi yapıyormu

   • SGK’lı hastalarımıza %50 indirim uygulamaktayız. 0553 665 64 02 nolu whatsapp sağlık hattımızdan doktorlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Merhaba,

   annemin her iki bacağındada variz probleminden kaynaklı aşırı ve ve şişlik mevcuttur.Bir çok doktora götürmemize rağmen çözüm bulunamamış ve varizin 3.cü aşamasında olduğu söylenmektedir.
   Sizin sunduğunuz tedavi şekli cronikleşmiş bir durumda ne kadar etki yapar ve çözümü olur mu?

   • Merhaba,

    Benzer şikayetlerle kliniğimize başvurmuş bir çok hastamıza şifa olabildik. Ancak varis rahatsızlığı kişiden kişiye çok değişiklik gösterebilmekte ve kaynağı genetik veya yaşam alışkanlıklarından kaynaklı olabilmekte. Mutlaka bir doppler (damar ultrasonu) raporunuzla bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz tamamiyle ücretsiz olan varis muayenenizi Bakırköy ve Şişli kliniklerimizde olabilirsiniz.

    Geçmiş olsun.

  • Merhaba eşimin sağ bacağında ileri derecede varisler var bacağı çok ağrıyor sol bacaktada biraz var eşim ameliyat olmaktan korkuyor yardımcı olurmusunuz ssk geçerlimidir fiyat alabilirmiyim

   • Merhaba Yasemin Hanım,
    Varis tedavisinde ameliyatsız yöntem olan köpük skleroterapi uygulamaktayız. Varis ameliyatını kesinlikle önermiyoruz. Whatsapp destek hattımıza eşinizin varisli bacağının fotoğraflarınızı gönderirseniz değerlendirmek isteriz. Aynı zamanda fiyat bilgisini de paylaşabiliriz.
    Geçmiş olsun.

    • merhaba,
     goz alti damar atmasi var bende nasil uygulama yapiliyor buna,goz alti derisi cok ince ve damar goze cok yakin biraz endiseliyim bu konuda cesaret edemiyorum tedavi olmaya ama cok rahatsiz oluyorum onlardan.

     • Merhaba whatsapp destek hattımızdan benin fotoğrafını çekip gönderirseniz inceleme yapabiliriz ek olarak ücretsiz muayene olarak da bilgi alabilirsiniz.

  • Eşimin sol ayak diz bolgesinde damar genişlesinden kaynaklı surekli ağrılardan dolayı anılan bu tedaviyi aile hastanesinde yaptırdık. Ama şikayetlerimizde artış var azalma yok.

   • Merhaba Hatice hanım 0553 665 64 02 nolu whatsapp sağlık hattımızdan doktorlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Dizimin iç tarafında belirgin ayaktayken belirgin bir şekilaliyor uzanınca geçiyor fakat ayaktayken bileklerımde renk değişikleri oldu tedavim çok maliyetli olur mu lütfen biraz fikir verın teşekküler

   • Merhaba, varisleri görmeden bir şey demek zor. Bize whatsapp’tan fotoğraf atarsanız net fiyat bilgisi verebilirim veya muayene için kliniğime gelmelisiniz. Ücret alınmamaktadır muayenelerden. Fiyat uygun gelirse tedavinize başlanır.

    Whatsapp : 0 553 665 64 02

  • büyük varislerde bacakda sertleşme olur denildi buda çok rahatsız edici bir durum yaratır bu cerahi olmalıdır denildi olsak sgk geçerlimidir hocam söylenen doğrumudur bana

   • Yanlış bilgi verilmiş, tedavinin cerrahi olması gerekmez. Ameliyatsız şekilde tedavi edebiliyoruz her türlü varisleri. Bize aşağıdaki numaradan ulaşabilir veya WhatsApp üzerinden de ulaşabilirsiniz. 0 553 665 64 02

  • Merhaba hocam bende hamilelikte çıktı ve 4senedir devam ediyor hamileyken deisiyoyo doğum sonrası geçti ama ağrıların çok oluyo ve yürüyemez hale geldim artık ayaklarıma bile ağrı vuruyor genital bolgedede oldu sertleşiyor benim sağlık guvencesni yok ücretli muayne oluyorum ve durumum müsait olmadığı için doktorum ulturoson istedi ikinci sefer yaptıramadım amelyt dedi olamadım varis çorabı verdi kullandım ve yırtıldı için kullanamadı sonrasnda yeni alamadım bacaklarının ağrısından duramıyorum artık yaşantımı ciddi şekilde etkiliyor lajer köpük tedavisi falan payda edermi

   • Varisleriniz yaygınlığını görüp cevap vermek daha doğru olur.Genel olarak bütün varislerde köpük tedavisi uygulanabilir ve faydalıdır.Muayene için gelirseniz görüp daha sağlıklı bilgiler verebiliriz.Muayenelerimiz ücretsizdir.

  • Slm babam 80 yaşında ayağında ileri derecede varis var doktor ameliyat etmedi fakat ayaği çok kaşınıyor yaralar azıyor sonra ayağından su akıyor acaba başka tedsvi yöntemi ile düzelirmi saygılar

   • Merhaba, babanızın bacaklarındaki varisleri ameliyatsız yöntemlerle tedavi ederiz, yaraları için de uygun tedavi yöntemi uygulayarak tedavisini yaparız. Buyrun Şişli kliniğimize gelin detaylı muayene edelim(muayene ücretsizdir) tedavinizi düzenleyelim.

    Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
    Tel: 0212 265 99 99
    Tel2: 0212 232 99 24
    GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

  • Merhaba bende kalin ve ince varisler ar.. Iki kere amaliyat oldum cektirdim yine geldi.. Ben almanyada kaliyorum ve ssk dan faydalana biliyormuyum ve fiyatlar ne kadar.. kac gün sürer tedavi.?? Cevaplarsaniz sevinirim.. saygilar

   • Merhabalar, varislerinizi görmeden bir fiyat bilgilendirmesi yapmamız mümkün değil. Ücretsiz muayenemize katılarak ücret ve tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Saygılarımızla

  • Merhabalar, kliniğimize müracaat ederek varis tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Saygılarımızla..

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.