Varis Hastalığı Çeşitleri

Ücretsiz Muayene Formu


  Varisler; özellikle belli bir yaştan sonra her iki cinsiyette de görülebilen bir damar rahatsızlığıdır. Kılcal damarlar, orta ve büyük boy damarlarda meydana gelen genişleme ya da kapakçık bozulmaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Varislerin farklı evreleri ve damar türüne göre çeşitleri bulunmaktadır. Ağ yapısında olan varisleri; kılcal damar rahatsızlığı olarak bilinmekle beraber, çapı 1 mm ya da daha azdır. Tek bir çizgi şeklinde olabileceği gibi, örümcek ağı gibi birden fazla damar görünümünde de olabilmektedir. Retiküler varis ise, deride hafif kabarık duran ve 4 mm’den daha küçük olan, genelde ise mavi renkte olan bir türdür. Derin büyük damar varisleri ise, toplardamarların sebebiyet verdiği ve bacakta ödeme neden olabilen ciddi varis türlerindendir. Son olarak, büyük toplardamar varisleri ise, 3 mm’den daha büyük çaptadır.

  Varislerin neden olduğu rahatsızlıklar

  Sahip olduğunuz varisin hangi evrede olduğunu bilmeniz son derece önemli. Buna göre, rahatsızlıkların ciddiyeti artabiliyor. Doktor kontrolü sonucunda, varisleriniz C0’dan C6’ya kadar ayrılmış varis evrelerinden hangisine sahip olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz. C0 herhangi bir sorun olmadığını gösterirken, C1, ağ tarzı kılcal damar problemini, C6 ise son aşama olarak daha ciddi aktif ülserleri bulunan varisi nitelemektedir. Sahip olduğunuz varisin şiddetine göre, bacakta dolaşım bozuklukları, ağrı, huzursuzluk hissi, uzun süre ayakta kalamama problemi, yürümede sıkıntı yaşama, ülser oluşumu, pıhtı problemi, kanama riski gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle hasta, en kısa sürede muayene olarak tedaviye başlatılmalıdır.

  Varis tedavisi sonrası

  Tedavi yönteminizin ne olduğuna göre, korunma için tercih edeceğiniz unsurlar da değişkenlik gösterebilir. Lazer, skleroterapi gibi yöntemler, varis ameliyatına oranla çok çok daha rahat geçen bir sürece sahiptir. Hem işlem sırasında hem de sonrasında, bu işlemlerde herhangi bir ağrı ya da kanama riski bulunmamaktadır. Fakat yine de, özellikle iğneli bir yöntem olduğu için skleroterapiden sonra ağrı kesici isteyebilirsiniz doktorunuzdan. İlk birkaç gün dikkat edip, uzun süre ayakta kalmamanız, düzenli yürüyüş yapmanız, dinlenmeniz, çok sıcak su ve aşırı güneşe maruz bırakmamanız yeterli. Bunun haricinde işlemi yaptırdığınız gün dahi günlük yaşantınıza geri dönebiliyorsunuz. İşlemden sonraki ilk ay ve 3’üncü ay doppler kontrolünü yaptırmayı da unutmayınız.

  Varisten korunmak mümkün müdür?

  Varis oluşmaması için alınabilecek yüzde 100 garantili bir yöntem bulunmuyor. Gebelik, genetik, yaş alma gibi önüne geçilemeyecek nedenler, varis oluşumunun etkenleri arasındadır. Fakat bazı eylemlerinize dikkat ederek uzun vadede bu süreci etkileyebilirsiniz. Varis çorabı kullanmak, gün içerisinde yürüyüş yapmak, çok uzun süre ayakta kalıp bacakları yormamak, hamilelik döneminde de yürüyüş, yoga gibi aktiviteler yapmak ve çorap kullanmak, fazla kilo almaktan kaçınmak, sıcaklardan kaçınmak şeklindeki önerileri yerine getirerek bu konuda daha dikkatli olabilirsiniz. Eğer kendinizde varis oluşumu gözlemliyorsanız, en kısa sürede bir kalp damar cerrahından randevu alıp kontrol ettirmelisiniz.

  2 yorumlar

  • merhaba varis tedavisini yaptırdıktan sonra güneşlenmeye çıkabilir ve denize girebilir miyim?

   • Merhaba Aysun Hanım,
    Varis tedavisi sonrasında güneşlenmenizde ya da denize girmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.