Tırnak Batması

Ücretsiz Muayene Formu


  Tırnak Batması özellikle başparmakta bulunan tırnaklarda olan bir rahatsızlıktır. Çok sayıda sebebi vardır. Tırnağın keskin kısmının tırnağın yan tarafında bulunan deriye saplanmasıyla oluşan ve son derece acı veren bir durumdur. Tırnak batmasının olduğu yerde ise iltihaplanma olur. Tırnak batması iltihabının olduğu yerde satı ve koyu kıvamlı iltihap sıvısı da akabilir. Bu durum tırnak batması ağrısını daha da artıracaktır. Piyasada özellikle tırnak batması için krem üretilmektedir. Ancak bu kremler tırnağın çıkış yapısına herhangi bir etkide bulunamaz. Dolayısıyla da tedavi edici bir etki gösteremez. Uzun lafın kısası tırnak batmasına bitkisel çözüm mümkün değildir. Peki, tırnak batması ağrısı nasıl geçer? İşte cevabı: Bu durumun düzeltilmesi için mutlaka tıbbi bir müdahale gerçekleştirilmelidir.

  Tırnak Batması Ameliyatı

  Tırnak Batması Ameliyatı yapılması son derece kolay bir operasyon olup sizi korkutmamalıdır. Tırnak batmasına hangi doktor bakar? Diye merak edenleriniz var ise şayet onun da cevabını hemen verelim: Tırnak batması vb. problemlerin tamamına genel cerrahi bölümü bakmaktadır. Tırnak batması ameliyatında lokal anestezi uygulaması yapılır. İşlem yapılacak tırnağın olduğu parmak iğne yardımıyla uyuşturulur. Doktorun sorunlu bölgede yapacağı işlemler ise sırasıyla şöyledir:

  • Tırnağın hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için üst kısımda bulunan yeni doku oluşumunu kaldırır.
  • Tırnak batması olayının tekrar yaşanmaması için bölgede yer alan bazı zararlı hücreler ise kimyasal birtakım ilaçlarla yok edilir.
  • Tırnak batması ameliyatı sonrasında ise yaralı bölge sıkça kontrol edilir. Ve iltihabın hızlı kuruması için de antibiyotik kullanımına başlanır.

  Tırnak Batması Neden olur?

  Tırnak Batması Neden olur? Bu konuda birden çok sebep vardır. Biri kalıtsal bazı özellikler taşımanızdır. Yani ailenizde birilerinde tırnak batması var ise bu sorun sizde de baş gösterebilir. İkinci önemli husus ise doğuştan kaynaklanmaktadır. Sizin tırnak kemiğiniz normalden daha çıkık bir vaziyette olabilir. Üçüncü sebebi ise birkaç madde de toparlayalım:

  • Dar kalıbı olan ve yüksek topuklu ayakkabılar tüm parmakları sıkıştırdığı gibi başparmak üzerinde büyük bir baskı kurmaktadır. B tür baskılar aksine tırnağın daha fazla büyümesini sağlar.
  • Düz bir şekilde kesilmemiş tırnaklar deriye gömüldüğü için tırnak batması oluşabilir.

  Bunlar dışında tırnağa dışarıdan gelebilecek bir hasar. Örneğin futbol maçı sırasında ayağınıza almış olduğunuz bir darbe sonucu tırnağınız içeri doğru batabilir.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.