Sivilce Sıkmak Zararlı mı?

Ücretsiz Muayene Formu


  İnsanlardaki sivilce sıkmak zararlı mı? Değil mi? Merakı tam olarak bu tür kalıplaşmış ve aslı astarı olmayan algılardan gelmektedir. Sivilceler cildin neresinde olursa olsun insanlar için hoş karşılanmayan ve rahatsız edici cilt problemleridir. Ve kesinlikle istenmezler. Yüz bölgesinde ortaya çıkan sivilceler çoğu kişiyi toplum içinde rahatsız etmekte ve insanlar bu yüzden kendilerini eve kapatıp toplumdan soyutlamak zorunda kalmaktadırlar. Kışın vücudumuzun omuz, sırt, bacak, göğüs vb. yerlerinde bulunan ve gözükmeyen bu sivilceler yaz aylarında özellikle plajda ortaya çıkarak insanları rahatsız eder. Bu dertten muzdarip durumda olanlar ise çareyi sivilceleri sıkarak ya da patlatarak yok etmekte bulurlar.

  Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
  •Sivilce sıkmak kalp krizi riskini artırıyor.
  •Sivilce sıkmak cilt kanserine neden olur.
  •Sivilce sıkmak felç eder.
  •Sivilce sıkmak ciltte lekelerin oluşmasına neden olur.
  Tüm bunlar başta olmak üzere sivilce sıkmak şuna, buna, ona sebep olur şeklinde ardı arkası kesilmeyen ama hiçbir bilimsel dayanağı olmadan söylenmiş yüzlerce şey bulunmaktadır. Bunların hiç birinin gerçeği yoktur. Sivilce sıkma eyleminin ne kalple, ne kanser hücreleriyle, ne de insan vücudundaki diğer organlarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

  Sivilce Sıkmanın Sakıncaları
  Sivilceler dışarıdan bir müdahale ile sıkıldığında irin akmakta ve bu irin sıkılmak suretiyle bir kısmı dışarı bir kısmı ise sivilce oluşumuna sebep olan kanaldan geri doğru akarak burada bir hacim oluşturmaktadır. Oluşan bu hacim neticesinde o bölgede bir boşluk oluşmakta ve irin kuruduğunda cilt üzerinde çukurluklar, çeşitli büyüklüklerde izler vb. istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında akan irin cilt yüzeyine bulaşmakta ve bulaştığı her yerde bu sivilcelerin oluşacağı anlamına gelmektedir. Bu yüzden sivilceleri patlatmak yerine onlardan kurtulmak için bir doktora görünmeniz sağlınız açısından en iyi yoldur.

  2 yorumlar

  • yazınızda sivilce sıkmanın zararları arasında gelç eder gibi bir madde okudum. gerçekten bu bilgi doğru mudur?

   • Sivilce, genellikle ergenlik çağda başlayan ve tedavi edilmediği sürece ciltte kalıcı hasar bırakmaktadır. Özellikle, yüz bölgesinde oluşan sivilceleri sıktığınızda, yüzünüzde korkunç izler bırakmaktadır. Yani başın arka tarafındaki kan damarları, beyne ait esas toplardamarlarla burada birleşmektedir. Sıktığınızda oluşacak, enfeksiyon; baş ağrısına, görme sorununa, kısmi felçlere yol açabiliyor. Yüzünüzle sürekli oynama işleminde; burun ve dudak kıllarını cımbızla aldığınızda cildinizde oyuk açmış oluyorsunuz. Bu oyuktan oluşan yaralarda bakteriler toplanıyor, bu da kan dolaşımını etkilemektedir. Siz siz olun, yüzünüzde hiçbir sivilceyi sıkmayın! Sivilcenize dokunmayın! Parmaklarınızı sürekli hijyenik tutun.

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.