Şarap Lekesi Hastalığı

Ücretsiz Muayene Formu


  Şarap lekesi hastalığı, derideki kan damarlarının anormal gelişimi ile ortaya çıkan vasküler doğum lekeleridir. Bir tür doğum lekesi olan şarap lekesi hastalığı, adını bordo renkteki şarabın cilde dökülmüş haline benzemesinden almıştır. Doğumda pembe renkte olan lekeler, çocuk büyüdükçe renk değiştirmekte ve morumsu ya da koyu kırmızımsı rengini almaktadır. Her 1000 bebekten 4-5 tanesinde bu durumla karşılaşmaktadır. Vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilir ancak en çok yüz, boyun, kafa derisi, kol ve bacaklarda görülmektedir. Bu problemin gebelik sırasında meydana gelen bir durumla ilgili olduğu düşünülmektedir.

  Şarap Lekesi Hastalığı, Nasıl Teşhis Edilir?

  Cilt uzmanınız, şarap lekesi hastalığını, cilde bakarak teşhis edebilir. Cilt biyopsisi, röntgen ve MR gerekebilir. Sağlık açısından bir tehlike içermeyen şarap lekeleri, özellikle ergenlik döneminde gençlerde psikolojik sorunlara yol açabilmekte, özgüven sorunu yaşamalarına neden olabilmektedir.

  Şarap Lekesi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Lazer tedavisi porto şarabı lekelerini tedavi etmek için tek yöntemdir. Lazerin seçimi, lekenin yaşına ve kan damarlarının derinliğine bağlı olmaktadır. Porto şarap lekelerinin % 90’ı VBeam vasküler lazerle işlenir. Bu lazer, ciltteki üst katmanları koruyan dinamik soğutma sistemi nedeniyle liman şarap lekelerinin tedavisinde altın standart olarak kabul edilir. Derin liman şarap lekeleri (genellikle daha eski lekeler veya topak bölgeler), ND Yag lazeri adı verilen başka bir lazerle muamele görür. Bu dalga boyu derinin derinliklerine nüfuz eder. Lazerler, seçici lazer ışık dalgalarını kan damarlarına aktaran bir süreç çağrısı ile selektif fototermoliz ile çalışırlar ve bu da damarları kırmızı doğum lekelerinin damarlarını tıkamak için aktarır. Hangi lazerin kullanıldığına bakılmaksızın, liman şarap lekelerini silmek için birden fazla seans (ortalama 4-8) gereklidir. Lazer tedavisi, bu doğum lekelerini etkili bir şekilde tedavi etmenin tek yoludur. İdeal olarak, tedavi kısa sürede, çoğunlukla 6-8 haftalık erken bir tarihte yapılmalıdır, ancak uzun süre devam eden liman şarap lekeleri bile lazerle iyileştirilebilir. Rengin boyutunda veya yoğunluğunda en az % 50 iyileşme olarak tanımlanmıştır. Hastaların % 90’dan fazlasında başarılı olunmaktadır. Lazerden hemen sonra, tüm hastalarda ani morarma, şişme ve kızarıklık görülür. Güneş yanığı gibi hissedeceksiniz. Birkaç gün sonra ağrı ve kızarıklık, morarma 3-6 gün daha sürebilir, şişme 1 – 3 gün içinde azalacaktır. Bir iki hafta sonra ise şişme ve kızarıklık ortadan kalkar, morluk neredeyse kaybolur ve cilt normal haline döner.

  Ücretsiz Muayene İmkanı
  Alanında uzman Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı doktorlarımız eşliğinde kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sağlamaktayız.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.