Pilonidal Sinüs Tedavisi

Ücretsiz Muayene Formu


  Pilonidal Sinüs Tedavisi olarak bilinen ve halkın kullandığı tabirle kıl dönmesi tedavisi olan bu operasyonda ufak çaplı da olsa cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ancak bu işleme geçmeden önce pilonidal sinüs tedavisi neymiş? Pilonidal sinüsün tanımı vb. konularda bilgi verelim: Pilonidal kelimesi pek çok tıp terimi gibi Latinceye ait bir kavramdır. Ancak daha detaylı kelime köküne inecek olursak şayet “pilos” kelimesinin Türkçe olarak “kıl” kelimesine karşılık gelmektedir. Yine Latince kökenli olan “nidus” kelimesi ise yuva anlamına gelmektedir. Birleştiğinde kıl yuvası karşılığını alan kavram halk arasında kıl dönmesi olarak kullanılmaktadır. Ve son derece rahatsız edici, insan hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

  Pilonidal Sinüs Nasıl Oluşur?

  Rahatsızlığın oluşumuna baktığımızda kalçalar ile kuyruk sokumunun birleştiği yerde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Vücudumuzda bulunan ve zamanla dökülen saç ve vücut kıllarının kuyruk sokumunda birikmesi ve terleme sebebiyle yumuşayan deri gözeneklerinin içinden giren bu kıllar zamanla içeride iltihap ve bir çeşit kist meydana getirir. Bu yüzden kişi oturmakta zorlanır. Bu kitle zamanla kuyruk sokumunda şişliğe ve büyüdükçe dayanılmaz ağrılara sebep olur. Pilonidal sinüs olarak bilinen bu rahatsızlığın en tipik özelliği ise iltihap ataklarının oluşmasıdır. Üstelik yaşanan bu tür iltihap ataklarında iltihabın giderek yayılması hatta daha da derin yerlere inmesi söz konusudur. İşte bu durumun yaşanmaması için mutlaka hastalığın baş gösterdiği ilk anda doktora gitmek en doğrusu olacaktır.

  Pilonidal Sinüse Sebep Olan Durumlar

  Pek çok hastalığın oluşmasında genetik, çevresel faktörler, vücut yapısı vb. sebepler etkili olmaktadır. Pilonidal sinüs olarak bilinen kıl dönmesi rahatsızlığında da birçok farklı sebep bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Kıllı bir vücut yapısına sahip olunması,
  • Aşırı kilolar,
  • Hareketsiz yaşam tarzı (uzun süre oturma kılları içeriye doğru iter)
  • Bölgesel terleme (terleme neticesinde gözeneklerin yumuşaması kılların vücut içine girişini kolaylaştırır)

  Kıl Dönmesinde En Hızlı Tedavi

  Kıl dönmesi rahatsızlıklarında en hızlı tedavi mikro sinüsektomi olarak bilinen ve bölgenin uyuşturulması yoluyla uygulanan bir tedavidir. Uyuşma sonrası bölgeye kesik atılır. Ve kıl dönmesinin neden olduğu kist ve iltihap alınır. Sonrasında ise estetik dikiş atılarak yara kapatılır. Bu dikiş sonrasında katiyen iz kalmaz.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.