Nasır Nasıl Temizlenir?

Ücretsiz Muayene Formu


  Nasır Nasıl Temizlenir? Sorusunun cevabını veremeden önce nasırlar hakkında kısa bir bilgi verelim. Nasırlar bilhassa ayaklarda oluşan baskı ve sürtünme sonrasında oluşan ölü deri tabakalarıdır. Derinin kendi doğal özelliği olan ve yoğun baskı gören bölgelerde oluşturduğu kalınlaşma çabasıdır.  Dolayısıyla bazı alanlarda dairesel tümsekler oluşur. Bu tümsekler zamanla çeşitli ağrılara sebep olurlar. Bu dertten muzdarip olanlar ise nasırlardan kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri araştırırlar. Nasır nasıl temizlenir? Bunlardan bir tanesidir. Ancak ilk etapta şunu söylememiz gerekir ki nasırlardan temizleyerek kurtulamazsınız. Mutlaka nasır tedavisi görmeniz gerekmektedir. Fakat ev ortamında bizzat ayak sağlığınız için nasır temizliği yapabilirsiniz. Ancak bu işlemin mutlaka hijyen kurallarına uyum sağlamak koşuluyla yapılması gerektiğini bilmenizde yarar var.

  Evde Nasır Nasıl Temizlenir?

  Evinizde birkaç küçük yöntemle nasır temizleme işlemi yapabilmeniz mümkündür. Bunlara kısa kısa yer verecek olursak;

  Ponza Taşı: Ponza taşını kullanarak ayak bölgesinde bulunan ve ağrı yapan nasırlar ovulmak suretiyle temizlenebilir. Bunu yaparken öncesinde mutlaka ayaklarınızı ılık suda bekleterek yumuşatmalısınız. Bir nevi zımparalama işlemi uygulanılan bölgede hem nasır tümseği azaltılmış hem de mikrop barındıran ve cildin yüzeyine kadar çıkmış olan tüm bakteriler temizlenmiş olur.

  Mısır Nişastası: Özellikle ayak parmaklarının olduğu bölgeler gün içinde ter dolayısıyla nemlenir. Bu nemlenme nasır başta olmak üzere mantar, kaşıntı, soyulma vb. pek çok istenmeyen duruma sebebiyet verebilir. Mısır nişastası bu bölgeler için rutubet alıcı bir görev üstlenebilir. Ayaklar kuru kaldığı sürece de bu tür oluşumlar en başından engellenmiş olur.

  Ananas Tedavisi: Herkesçe bilinen bir yöntem olan ananas tedavisinde alınan ananaslar dilimlenir ve nasırlı bölgenin üzerine yerleştirilir. Ayak tabanında ise temiz bir çorap ya da bir bandaj yardımıyla sıkıştırılarak nasırlı bölgelere teması sağlanan ananaslar 1 gece bekletildikten sonra çıkarılır. Düzenli olarak birkaç defa daha uygulanan bu yöntem sayesinde ağrılarınız kısa sürede hafifleyecektir. Hem de bölge temiz kalacaktır.

  Belirttiğimiz gibi bu tür uygulamaların tamamı nasırların temizlenmesi, sebep oldukları ağrıların azaltılması ve en önemlisi sizin hayat kalitenizin yükselmesi adına yapılan işlemlerdir. Ne yazık ki tedavi edici özelliklere sahip değillerdir.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.