Mukozal Sarkma Prolapsus ve Spiral Puntolama Tekniği

Ücretsiz Muayene Formu


  Latincede prolapsus sarkma anlamına gelip makatı kaplayan kadife gibi doku olan mukozanın sarkmasına rektal mukozal prolapsus ismi verilmektedir. Rektal prolapsus veya anal prolapsusun tüm tabakaları içermeyen ve yüzeyel olanı denilebilir. Hastalarımızın bir kısmında makatta hem şekil bozukluğu hem de fonksiyon bozukluğu olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık kliniğimizde ameliyatsız olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bazı hastalar tarafından hemoroid hastalığı ile karıştırılabilir ve bazen de hemoroid hastalığı ile beraber olabilir.

  Çoğunlukla dışkılamanın bekletilmesi ve geciktirilmesi gibi bir kötü alışkanlıktan veya kronik kabızlık ve fazla ıkınma nedeniyle kalın barsağın son kısmı olan rektum mukozasının kalıcı olarak aşağı sarkması ve makattan dışarı çıkmasıdır. Hamilelik ve kronik öksürükler de etki etmektedir. Sert dışkının sürtünmesinin itici etkisi mukozanın kıvrılma katlanma ve yığılması ile fonksiyon bozukluğu olmaya başlar ve dışkının takılması ve tam boşaltılamaması söz konusu olmaya başlar. Bu safkada hastalar parmaklarını makatın içine sokarak dışkıyı çıkartmaya çalışabilirler. Barsak mukozasının dışarı sarkması hem kozmetik yönden hem hijyenk yönden bir çok sakıncalar yaratır.

  Görünümü Nasıldır?

  Mukozanın dışarı dönüklüğü makatın iç yüzünün devamlı dışarıya açık bir görünüm oluşmasına sebep olur ve sümüksü bir mukus akıntısına sebep olur. Bu hastalarda tuvalette vakit geçirme süresi oldukça uzamıştır. İç çamaşırların yapışması ve kirlenmesi gibi şikayetlere sebep olan bu durum mukozanın kronik tahrişi ile harabiyeti ve ülser şeklinde yaralar oluşarak kanamalarla sonuçlanabilir. Hemoroid

  sanılabilir ve bir çok hasta yanlışlıkla hemoroid tedavisi alarak düzelme çabası gösterir fakat fayda göremez. Hemoroidde ise duvarda sarkma olmadan hemoroid adı verilen toplar damarlar şişmiştir. Mukozal prolapsusta mukoza yüzeyindeki sarkmanın gerginliği nedeniyle çatlaklar oluşabilir ve bu safhada anal fissür ile karıştırılabilir. İyi bir muayene ve doğru tanı konulması çok önemlidir.

  Kliniğimize makatta şişlik, ağrı veya kanama şikayetleri ile müracaat eden hastalar arasında ayırıcı tanı için muayene yapılarak tanı kesinleştirilir. Alaturka tuvalette çökerek defekasyon yapan kişilerde ıkınma ile daha bariz olarak ortaya çıkabilir. Tip 1 denilen erken seviyede tespit edilmesi çok önemlidr. Hastaların bu erken safhada müracaatları bir batın ameliyatı gibi ağır girişimlere mecbur olmadan infrared koagülatör lazer ile kliniğimizin buluşu olan spiral puntolama tekniği ile tam tedavi edilebilir. Bu yöntemde anal kanalın içerisinde en derindeki sarkma seviyesinde başlayan ve anal kanalın dışına doğru spiral şekilde uygulanan infrared koagülatör lazer ile oluşturulan ve küçük büzülme noktalarının etkilerinin birleşmesi ile daha yöntem uygulanır uygulanmaz makat içeri çekilmektedir.

  Bu yöntemin uygulanabilmesi için tek şart tam kat bir sarkma oluşmadan önce hastaların erken safhada kliniğimize müracaatlarıdır. Çoğu hastada bu safhada hemoroid hastalığı da eşlik eder ve aynı anda infrared koagülatör lazer ile hemoroid hastalığı da tedavi edilmiş olur. Bu safhada rektum kanseri veya polipler ile de kesin ayırım yapılmalıdır.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.