Makat Apsesi

Ücretsiz Muayene Formu


  Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen makat apsesi, makat bölgesinin çıkış bölgesinde ve içinde kesecik oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu kesecik iltihap ve irin doludur. Makat apsesinin en büyük sebebi olarak anal makat bölgesinde yer alan anal kanallarda dört veya on tane salgı bezinin tıkanması veya iltihaplanmasıdır. Bu rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Rahatsızlığın erkeklerde kadınlara göre daha fazla görüldüğünü görüyoruz. Eğer tam olarak tedavisi yapılmazsa iltihabın kana karışma ihtimali vardır. İltihabın kana karışması durumunda ise ölümcül sebepler ortaya çıkarabilmektedir. Aynı zamanda çeşitli bağırsak hastalıklarına ve kanamalı ishale sebep olabilir.

  Makat Apsesi Tedavisi

  Makat apsesi tedavi edileceği sırada geliştirilmiş olan son teknoloji cihazları kullanmaya özen gösteriyoruz. Fakat makat apsesinin en kesin çözümünün cerrahi işlem olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın tedavisi yapıldığı sırada ilk dikkate alınması gereken nokta bezede yer alan iltihap ve irini boşaltmaktır. Hastalığın tedavisi ihmal edilir veya bu iltihap tam olarak boşaltılmazsa kana karışma ihtimali çok yüksektir. Bu işlem apsenin dış bölgeye yakın olması durumunda lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Eğer apsenin oluştuğu bölüm derinde ise genel anestezi uygulanması gerekecektir. İltihabın boşalttığı yere ise kauçuk, dren veya silikon yerleştirilmektedir. Hastalığın tedavisi sırasında antibiyotik kullanımı olumlu sonuç vermemektedir. Fakat ödem oluştuğu takdirde antibiyotik tedavisi de denenebilmektedir.

  Makat Apsesi Belirtileri

  Makat apsesinin çok belirgin belirtilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın en büyük belirtileri şu şekildedir:

  • Makatta şişlik oluşması
  • Makattan iltihap akıntısı
  • Makatta ağrı
  • Makattan gelen kötü koku

  Makat apsesinde devamlı olarak ağrı görülmektedir ve çamaşırların kirlenmesi söz konusudur. Aynı zamanda oturduğunuz sırada güçlük çekebilir, yürürken kasıntı hissedebilirsiniz. İlerlemesi halinde ise kaşıntı oluşmaktadır.

  Makat Apsesinin Nedenleri

  Makat apsesinin birçok nedeni olduğu görülmektedir. En büyük nedenlerinden birisi anal kanallarda yer alan kıl ve ter bezlerinin tıkanmasıdır. Şeker hastalığı olan kişilerde çok sık görüldüğü gibi makat çatlağında oluşan iltihaplanmadan da meydana gelebilmektedir. İltihaplı bağırsak hastalıkları geçiren kişilerde de karşımıza çıkmaktadır. Cinsel yolla bulaşan makat hastalıkları da önemli sebeplerinden birisidir.

  Makat apsesinin tedavi edilmesi sırasında sizlere neden oluştuğu hakkında ve tedavi sürecinde yapılacak işlemlerle ilgili olarak detaylı bilgi verilmektedir. Hastalık tedavi edilmediği zaman sosyal hayatı kısıtlamasının yanı sıra ölümcül sebepler doğurabileceği için ilk belirtileri hissettiğiniz andan itibaren gerekli tedavi işlemlerini gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Hastalığın ilerlemesi durumunda tedavisi de güçleşmektedir.

  Bayan veya Erkek genel Cerrahi Uzmanımızdan ücretsiz muayene fırsatından yararlanmak için iletişim numaralarımızdan veya 7/24 WhatsApp sağlık destek hattımızdan randevunuzu oluşturabilirsiniz.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.