Lipom Nedir?

Ücretsiz Muayene Formu


  Lipom Nedir? Tıp dilinde bu şekilde adlandırılan ve halk arasında yağ bezesi olarak bilinen bu rahatsızlık özellikle görüntüm açısından bakıldığında kişileri ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Vücut üzerinde birbirinden çok farklı yerlerde oluşan yağ bezeleri özellikle görünen yerlerde ortaya çıktığında insanlar bu durumdan rahatsız olmakta ve toplum içine dahi çıkmaya çekinmektedir. Ancak çoğu kişi lipom nedir? Sorusunun cevabı hakkında bilgiye sahip değildir. Lipom denilince insanların aklına çok ciddi ve tehlikeli hastalıklar gelmektedir. Fakat lipom yağ bezesine tıp uzmanlarının vermiş olduğu isimdir. Kısaca lipomlar hakkında bilgi verecek olursak;

  • Lipom yani yağ bezesi oluşumu hakkında insanlar arasında genel algı bunun fazla kilolardan, yağlı vücut tipine sahip olmaktan kaynaklı olduğu konusunda oluşmuştur.
  • Fakat yağ bezeleri oldukça zayıf, fit bir vücuda sahip olan hatta spor yapmakta olan insanlarda dahi görülmektedir. Dolayısıyla bu durumu yalnızca kilo ve yağlarla açıklamak son derece yanlış bir tutum olacaktır.
  • Lipom oluşumları tıp dünyasında daha çok genetik oluştuğuna dair kabul görmektedir. Tabi bu genetik oluşumlar yine yağ hücreleri ve tabakalarıyla doğru orantılıdır.
  • Cildin her bölgesinde yağ hücreleri bulunmaktadır. Genetik sebeplere bağlı olarak vücut bu yağ hücrelerini belirli noktalarda fazlalaştırır. Dolayısıyla bu bölgeler lipom için bir risk bölgesi haline gelir.
  • Bu bölgelerde belirli yerlerde sıkılaşmaya başlayan yağ hücreleri birbirine yapışarak sıkışır ve bir yumru oluştururlar. Bu yumru zaman içinde çevresindeki diğer yağ hücrelerinin de kendisine yapışmasıyla büyür ve vücut üzerindeki belirginliğini giderek artırır.

  Lipom Nasıl Önlenir?

  Lipom Nasıl Önlenir? Ne yazık ki lipomları önlemenin herhangi bir yolu yoktur. Ancak oluştuktan sonra tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Lipom nasıl tedavi edilir? Bu tarz bir problemle karşılaştıysanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda var. Çünkü lipomlar ilaç ya da bitkisel yollarla yok edilemez. Mutlaka alınması gerekir. Bunun içinse cerrahi bir müdahale gereklidir. Yağ bezelerinin bulunduğu yerlerde küçük kesecikler açılır. Ve yağ bezeleri buralardan çıkarılır. Sonrasında küçük dikişlerle kesecikler kapatılır. Herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Bu konuda bir endişeniz olmasın.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.