Kondilom Belirtileri

Ücretsiz Muayene Formu


  Genital siğiller genital veya anal bölgede bulaşıcı, etli büyümedir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en sık rastlanan tiplerinden biridir. Ayrıca cinsel siğiller olarak da bilinirler. Bunlara insan papilloma virüsü (HPV) neden olur ve bunlar HPV’nin bir semptomudur.

  Genital siğiller, kalınlaştırılmış, dış bir katmanla kaplı aşırı büyümelerden oluşur. Bir erkeğin skrozu, anüsü ve penisi, bir kadının vulvası, rahim ağzı, vajina veya anüs çevresinde görünebilirler. Genellikle benign veya kanserli değillerdir.

  Genital Siğillerin Belirtileri Nelerdir?

  Dış genital kısımda küçük siğil oluşumları şeklinde görülür. Yumuşak bir dokuya sahiptirler, pembe-beyaz renk tonlarında olup, cilt yüzeyinden biraz üste doğru kabarmış ve karnabahara benzeyen bir görünüme sahiptirler. Herhangi bir ağrıya neden olmazlar. Bazen yanma ya da kaşınma hissi olabilir.

  Belirti göstermeden HPV‘ye sahip olmak mümkündür. Genital siğiller genellikle enfeksiyondan yaklaşık 3 ay sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, bazı vakalarda, yıllarca hiçbir belirti olmayabilir.

  Genital siğiller hakkında bilmeniz gerekenler:

  • Genital siğiller bulaşıcıdır.
  • Bunlara cilde enfekte insan papillomavirüsü (HPV) neden olur.
  • Genital siğiller için en büyük risk faktörü korunmasız sekstir.
  • Bazı genital siğiller topikal ilaçlara iyi yanıt verir.

  Genital Siğilden Korunma Yolları

  Cinsel ilişkiyle yayılan bir hastalık olduğundan, tek eşli bir hayat sürmek, bu hastalıktan korunmanın önemli yollarından biridir. Kondom kullanımı, hastalığa yakalnam riskini azaltsa da tamamen ortadan kaldırmaz. İlişki sonrasında genital bölgenin yıkanıp temizlenmesinin hastalığı önlemede bir etkisi yoktur.

  Genital Siğil (Kondilom) Tedavisi

  Topikal bir krem ​​çoğu genital siğili kaldırabilir. Topikal, tedavinin doğrudan deriye uygulandığı anlamına gelir.

  Doktorlar yalnızca görünür siğilleri olan hastaları tedavi edeceklerdir. Tedavinin türü aşağıdakilere bağlıdır:

  • Siğillerin yeri
  • Siğiller sayısı
  • Siğillerin görünüşü

  Aşağıdaki tedaviler genital siğillerin alınmasında etkilidir:

  Topikal ilaçlar: Bir krem ​​veya sıvı her hafta birkaç gün boyunca siğiller üzerine doğrudan uygulanır. Bu, evde veya klinikte uygulanabilir. Tedavi birkaç hafta sürebilir.

  Elektrokoter: Genellikle lokal anestezi altında siğili yok etmek için bir elektrik akımı kullanılır. Siğil yakılarak sorun ortadan kaldırılmaktadır. Birkaç dakika süren bu işlemle ameliyatsız şekilde makat siğilleri tedavi edilmektedir.

  Kliniğimizde uzman cerrahlarımız tarafından elektrokoter yöntemi uygulanmakta ve hastalarımız kısa zamanda ameliyatsız şekilde tedavi edilerek, sorunlarından kurtulmaktadırlar. Makat siğili hakkında daha fazla bilgi almak ve ücretsiz muayene için bize ulaşabilirsiniz.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.