Kıl Dönmesi Nerelerde Olur?

Ücretsiz Muayene Formu


Kıl Dönmesi Nerelerde Olur? Herkesçe merak edilen bir sorudur. Çünkü çok sayıda kişi internet üzerinden ya da başka mecralardan farklı ve aslı astarı olmayan bilgiler edinmekte ve bu bilgiler ışığında gerekli gereksiz algılara kapılmaktadır. Kıl dönmesi nerelerde olur? Sorusunun cevabını vermeden önce çok kısa kıl dönmesi nedir? Ve Nasıl ortaya çıkar? Bu sorunun cevabını vererek ilerleyelim:

  • İnsan vücudunda bulunan saç ve vücut kıllarının dökülerek kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi neticesinde kıl dönmesi oluşur.
  • Kuyruk sokumu bölgesinde biriken bu saç ve diğer kıllar, insanlar hareket ettikçe bu bölgede bulunan doğal oluşmuş olan delik ya da gözeneklerden içeri girerler.
  • İçeri girdikleri yerde üzerlerinde taşımış oldukları virüs, bakteri ve mikropların uygun sıcaklık ve ortamda çoğalmaları bölgede bir iltihaba sebep olacaktır. İşte kıl dönmesi böyle bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar.

Konuya kıl dönmesi nerelerde olur? Üzerinden devam edecek olursak; tanımında bahsetmiş olduğumuz saç ve diğer kılların dökülmesi ve birikmesi durumu en çok kuyruk sokumu bölgesinde birikmekte olup bu birikmeler göbek deliğinde ve çok nadir de olsa el parmaklarının arasında olabilmektedir. Bacaklar da oluşan kıl problemleri ise kıl dönmesi ile karıştırılmamalıdır. Epilasyon sonrası büyüyerek yeniden vücut dışına çıkmaya çalışan kılların yollarını şaşırıp geriye doğru batması durumuna kıl batması ismi verilmekedir. Bacak bölgesi ya da saydığımız yerler dışında kalan alanlar kıl dönmesinin oluşabilmesi için uygun alanlar değildir.

Göbekte Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Saç ve vücut kıllarının birikme yaptığı diğer bir alan ise göbek deliğidir. Ancak burada birikse bile kıl dönmesi olma riski bir hayli düşüktür. Çünkü burada kuyruk sokumunda olduğu gibi oturma, kalkma, uzanma vb. basınca sebep olan hareketler olmamaktadır.  Bu yüzden nadiren burada kıl dönmesi olur. Tedavisi ise basitçe yapılmaktadır. Tıpkı kuyruk sokumunda olduğu gibi tam olarak oluşan yerde küçük bir kese açılır. Ve sonrasında iltihap ve kıl yumağı çıkarılır.

Parmak Arasında Kıl Dönmesi

Parmak arasında kıl dönmesi ise bir berber, kuaför hastalığı olarak bilinir. Saç kesimi yapan kişinin el parmaklarının arasında biriken kılları içeriye doğru girerek burada iltihap oluşturabilir. Ancak bunun oluşma ihtimali ancak %5’tir. Çok nadir görülür. Tedavisi ise; parmak arasına küçük bir kesik atılır. İltihap ve kıl yumağı çıkarılır.

Randevu ve İletişim

İstanbul Climed Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL

Op.Dr. Mustafa Bolat Doç. Dr. Selim Sözen Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

 

Yorum ekle

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Sağlığınız Bize Emanet

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.