Kıl Dönmesi Neden Oluşur?

Ücretsiz Muayene Formu


  Kıl Dönmesi Neden Oluşur? Bu türden şikâyeti olan kişilerin ellerinin altındaki en önemli umut internettir. Fakat bu sorunun cevabını ne yazık ki yanlış yerde aramaktayız. Detaylara geçmeden önce size bu hastalık hakkında bilgi vereceğiz. Kıl Dönmesi Nedir? Diye merak edenler için;

  kil-donmesi-neden-olusur-medicalart

  Tıp Dünya’sının kullanmış olduğu Latincede “pilonidal sinüs” ya da “pilonidal kist” olarak bilinen bu hastalığa halkımız kıl dönmesi adını vermiştir. Kıl dönmesine ilişkin genel yargı vücuttan kopan kılların ciltte bir yol bularak deri altında toplanmasıdır. Ancak Kıl dönmesi oluşumu için uzmanlar tarafından iki farklı sebep öne sürülmektedir.

  Bunlar;

  1. Vücudun herhangi bölgesinden dökülen vücut kılları, saç kılı, sakal vb. maddeler kuyruk sokumunda toplanır. Burada vücut içine girerek doğal kılların vücuttan çıkmalarını engellerler.
  2. Diğer sebep ise; Embriyolojik hayatta cildi ve eklerini oluşturan ektoderm adını verdiğimiz tabakadaki kök hücreler pilonidal sinüsün oluşumunda rol oynarlar.

  Peki , Kıl Dönmesi Neden Oluşur? İşte Kıl Dönmesinin oluşumunu hızlandıran Extra Faktörler:

  • Oturma Şekli,
  • Uzun süre yürümek ya da bisiklet, motosiklet vb. araçlara binmek,
  • Fazla kilolar,
  • Dar giysiler,
  • Terleme,
  • Cilt ve Kıl Tipi,

  Bunun dışında Kuyruk sokumunda şişlik fark edenlerin çoğu kıl dönmesi ile karşı karşıya kaldığını düşünmektedir. Ancak kuyruk sokumunda şişlik hissettiğiniz an mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Kuyruk sokumunda şişlik doktorun incelemesinden sonra teşhis sonucu tedavi edilebilir. Vücudumuzda her oluşan şişlik kıl dönmesi olmayabilir.

  Kıl Dönmesi Belirtileri

  Kıl Dönmesi Belirtilerine bakacak olursak; Öncelikle sırt ve baştan dökülmekte olan kılların deri üzerinde bulunan ter bezi deliklerinden içeri girmesi sonucu oluşur. İçeriden gelen zayıf kıllar ise çıkmakta zorlanacak ve bu durumda içeri dönecektir. İçeride kalan bu kıllar zaman için de irinleşerek vücutta rahatsızlık uyandıracaktır.

  Kıl Dönmesini Nasıl Anlarız?

  Bölgesel olarak kıl dönmesinin yaşandığı alanda akıntı ve şişmeler meydana gelmektedir. Oluştuğu bölgede ciddi anlamda bir acıya sebep olmaktadır. Sık sık tekrar eden bir batma olur. Cilde iğne batıyormuş gibi bir hissiyata neden olmaktadır.

  Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

  Kıl dönmesine ameliyatsız olarak çözüm mümkündür. Kliniğimizde uygulanmakta olan mikro sinüsektomi yöntemi sayesinde ameliyata gerek kalmadan çık kısa bir süre için de lokal anestezi ile halledilebilen bir rahatsızlıktır.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.