Jinekomasti Tedavisi

Ücretsiz Muayene Formu


  Jinekomasti Tedavisi özellikle 2000’lerin sonrasında erkeklerin kabusu haline gelen erkekte meme büyümesi yani tıp dilindeki adıyla jinekomasti yaygın görülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz itibariyle Jinekomasti tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Özellikle tıp dünyasında bu alanda ciddi bir yol kat edilmiş olup Türk doktorlarının yabancısı olduğu bir rahatsızlık değildir. Erkekte meme büyümesi olarak halk dilinde adlandırılan bu hastalık çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıkmakla birlikte zaman içinde kendiliğinden düzelen bir haldeydi. Ancak 2000’lerin sonrasında hayatımızda değişime uğrayan çok sayıda şey erkekte meme büyümesinin yalnızca ergenlik değil sonraki yaşlarda çıkması ve kendiliğinden düzelme eğilimi göstermemesi sebebiyle profesyonel bir jinekomasti tedavisi ihtiyacını doğurmuştur.

  Jinekomasti Nedir?

  Jinekomasti Nedir? Erkek hastaların belkide binlercesinin merak ettiği bir sorudur. Herkesin anlayabileceği bir dilde izah edecek olursak; Jinekomasti erkeklerde kadın memesine benzer bir şekilde bir meme halinin oluşmasına verilen isimdir. Yani jinekomasti olan erkeklerin göğüsleri tıpkı kadınlarınkine benzeyen bir hal alır. Durum böyle olunca da hastalar bunun nedenlerini ve sonrasında da nasıl tedavi edileceğinin cevabını arar.

  Jinekomasti Neden Olur?

  Jinekomasti Neden Olur? Aslında temel olarak çok sayıda sebebi bulunan bu rahatsızlık hastaların doktora gidip şikayette bulunması sonucu ölçülebilen sonuçlara göre;

  • Farklı hastalıklar için verilen kortizon, antibiyotik vb. ilaçların etkisiyle,
  • Vücut bünyesinde çeşitli dönemlerde (ergenlik, hastalık vb.) hormonal dengesizliklerin ortaya çıkmasıyla,
  • Siroz vb. karaciğer, akciğer ve tiroit bezi rahatsızlıklarının tetiklemesiyle,
  • Uyuşturucu, eroin kullanımının vücut üzerindeki etkisiyle,
  • Kas yapabilmek için kilo almak ve hızlı kilo alıp zayıflamak,
  • Ve çeşitli kanser türlerinin vücuda olan bir zararı olarak ortaya çıkar.

  Ancak tüm bu detaylar doktora muayene için gelen hastalarda ölçülmüş net sonuçlardır. Muayene olmadan bununla yaşamaya devam eden hastalarda jinekomasti neden olur? Sorusunun cevabını ne yazık ki arayamıyoruz.

  Jinekomasti Türleri

  Jinekomasti Türleri konuısuna kısaca bakacak olursak; uzmanların yapmış olduğu sınıflandırmaya göre 3 farklı türde jinekomasti oluşumu bulunmaktadır. Bunlar;

  • Glandüler olarak bilinen türde gerçek manada bir kadınsı meme artışı söz konusudur. Ancak buna karşılık lipomatöz türünde ise; yağ dokusundaki artıştan kaynaklanan bir meme oluşumu söz konusudur.
  • Yani glandüler olan daha çok hormonal yani meme dokusundaki büyümeden lipomatöz ise daha çok kilo alımından kaynaklı yağ dokusundaki büyümeden ortaya çıkan bir oluşumdur.
  • Her ikisinin de karşımı sonrası ortaya çıkan jinekomasti türü ise Mikst olarak bilinir. Burada da meme dokusu ve yağ dokusu aynı anda büyüme göstermektedir.

  Hastalığın tedavisi hususunda ise söz konusu tek şey profesyonel ameliyattır. Yani jinekomasti ilaç tedavisi ile gerçekleşen bir tedavi bulunmaz. Mutlaka bir operasyon gerekmektedir. Bunun içinse Jinekomasti ameliyatı başlıklı yazımızı okuyabilirisniz.

  Jinekomasti Ameliyatı

  Jinekomasti Ameliyatı devlet hastanesi genel cerrahi kliniklerinde yapılabilmektedir. Tabi öncesinde mutlaka doktora gidip bir muayene olmanız gerekir. Erkekte meme büyümesi çok sayıda sebepten dolayı olabilmektedir. Her türlüsünün tedavisi mümkün olmakla birlikte bunun jinekomasti olup olmadığı araştırılmalı ve tedavi ona göre uygulanmalıdır. Bu yüzden doktor muyenesi önemlidir. Devlet hastanelerinde yapılmakta olan klasik jinekomasti ameliyatı SSK tarafından karşılanabilmektedir. Peki, jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır? İşte cevabı: Genel anestezi ya da sedasyon anestezisi ismini verdiğimiz iki farklı uygulama söz konusudur. Her iki uygulamayı da internet üzerinde jinekomasti ameliyatı izle şeklinde aratarak daha detaylı bilgi edinmeniz mümkündür.

  • Genel anestezi uygulamasında işlem sırasında minimal düzeyde meme kenarlarından kesikler açılır. Ve hem yağ dokusu hem de meme dokusu rahatlıkla içeriden alınabilir.
  • Sonrasında estetik yöntemler ile bu kesikler sanki hiç olmamışçasına kapatılır. Yani herhangi bir iz vs. söz konusu dahi değildir.

  Bu açık ameliyat olarak kabul edilir. Ancak burada yoğun bir anestezi yapılmaz. Hasta uyutulur. Ancak kendi solunumunu cihazlar olmadan gerçekleştirebilir. İşlemden 1 saat sonra da hastanede kalmasına gerek olmadan evinde istirahat edebilir.

  Liposuction Yöntemi

  Sedasyon anestezi uygulamasında ise Liposuction ismini verdiğimiz pek çok tedavide kullanılan kapalı teknikle işlem yapılır.

  • Liposuction için küçük kanüllerin girebileceği şekilde delikler açılır. Ve buradan yağ ve meme dokuları dışarıya verilir.
  • İşlem sırasında hasta herhangi bir acı hissetmediği gibi operasyonden hemen sonra evine gidebilir.
  • Liposuction sonrası cilt üzerine dokuların boşalmasından kaynaklı çeşitli sarkmalar olsa da bu estetik yöntemlerle giderilir.

  Liposuction uygulaması önceleri sadece bir güzellik, estetik uygulamasıyken şimdilerde pek çok hastalığın tedavisi için kullanılabilmektedir.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında ise merak ettiğiniz her şeyi jinekomasti ameliyatı olanların yorumlarını dinleyebilirisiniz. Jinekomasti tedavisi spor yapılarak devam ettirilebilinir. Bu memelerde yeniden yağ dokusu oluşmasını önleyen nitelikte bir önlemdir. Doktorlar da bu konuda telkinde bulunurlar. Ameliyat sonrası herhangi bir ağrı, acı hissi vb. olmadığı için hastalar işlerine, okullarına kısacası normal yaşantılarına hızlıca geri dönebilirler.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.