HPV Virüsü

Ücretsiz Muayene Formu


  Human Papilloma Virüs yani HPV sadece genital siğillerin değil, genel olarak tüm siğillerin vücutta oluşmasına sebep olan viral bir enfeksiyondur ve özellikle de kadınlarda muhakkak ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir. Son yıllarda gerek Türkiye’de gerekse Dünya’da aktif cinsel yaşantısı olan bireylerde oldukça yaygınlaşmıştır.

  HPV ile enfekte olmuş hem erkek hem de kadınlarda genital bölgelerde çıkan siğillere “Kondilom” adı da verilebilir. Bu siğiller karnıbahar görünümünde, bazen tek bazen kümeler halinde, kimi zaman oldukça küçük kimi zaman da 4cm çapına kadar büyük, çoğunlukla ağrı vermeyen oluşumlardır.

  Human Papilloma Virüs’ün Özellikleri Nelerdir?

  Virüslerin neden olduğu birçok hastalıkta olduğu gibi HPV de vücuda girdiğinde hücrelerin içine yerleşir ve hücrenin yapısını bozarak tekrar eden enfeksiyonlara yol açabilir. Bu sebepten HPV’den kaynaklanan enfeksiyonların tedavisi yoktur ancak bazı tipleri bağışıklık sistemi tarafından vücuttan uzaklaştırılabilir.

  Human Papilloma Virüs’ün günümüzde tanımlanabilmiş olan 100’den fazla alt tipi mevcuttur. Bu tiplerin bir kısmı yalnızca siğile neden olurken tip 6 ve 11 ise genital siğile yol açmaktadır. Ancak 16,18,31,33,35 ve 52. tipler rahim ağzında bir takım hücresel değişikliklere neden olmaktadır.

  Son yıllarda yapılan araştırmalara göre rahim ağzı kanserine yakalanmış kadınlarda HPV’ye de rastlanmaktadır. Kadınların yakalandıkları kanserler içerisinde en sık rastlananlardan bir tanesi olan rahim ağzı kanserinin (Serviks Kanseri) en önemli hatta tek nedeni HPV’dir. Dolayısıyla özellikle kadınlarda genital siğile rastlandığında mutlaka gerekli kontroller yapılmalı ve PaP Smear testi yapılmalıdır. Ayrıca genital siğile neden olan HPV yok edilemese de siğiller tedavi edilerek yok edildikten sonra virüs nekahat dönemine girer ve bulaştırıcılığı azalır.

  Birçok siğil türü vardır. Bunun sebebi de Human Papillomavirüs’ün birçok farklı formu olmasıdır. Dolayısıyla cildin üst kısmında hangi tür siğilin oluşacağı da bu farklı formlara bağlıdır. Belli başlı siğil türleri şunlardır; klasik siğiller, plantar siğiller, düz siğiller, periungal siğiller ve molluscum contagiosum diye tabir edilen türden siğillerdir.

  Siğillerin çoğu kanser riski taşımaz. Fakat genelde oldukça acı verici ve kötü görünümlüdürler. Hemen hemen tüm siğiller cildin üzerinde oluştuklarında kişiyi rahatsız eder ve özellikle de dışarıdan görülebilecek bir bölgede bulunduklarında kişi siğillerin varlığından utanç duyabilir.

  1 yorum

  • Merhaba,
   Küçük çaplı genital siğillerim mevcut nasıl tedavi yöntemi kullanıyorsunuz ve ücret konusunda bilgi alabilirmiyim

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.