Hemoroidden Korunma Yolları

Ücretsiz Muayene Formu


  Hemoroidden korunma yolları araştırılırken vakaya neden olan olguların üzerinde durulması gerekir. Toplumumuzda sıklıkla görülen hastalıklar arasında yer alan hemoroide toplumumuzda her 3 kişiden birinde görülmektedir. 50 yaş üzerindeki kişilerin risk grubu arasında yer aldığı hemanjiom cinsiyet farkı gözetmez fakat erkeklerde daha sık görülür. Kadınlar özellikle hamilelerde daha sık karşılaşılan hemoroid uzun süre kabızlık çekilmesi sonucu oluşur. Makat bölgesindeki toplardamarlarda kan birikmesi ve geri dönüşün sağlanamaması tıpkı bacaklardaki varisler gibi buradaki damarların genişlemesine neden olur. Buna da neden olan kabız olan hastanın dışkılama esnasında ıkınmasıdır. Dışkının anüsten atılması sırasında ıkınma ile buradaki basınç ileri seviyeye ulaşır ve anüsteki toplardamar varisine verdiğimiz hemoroid vakası vuku bulur.

  Hemoroid Kimlerde Görülür?

  Kabızlık sorunu yaşayanların karşılaştığı hemoroid vakasında beslenme alışkanlığı en önemli faktörler arasında yer alır. Aşırı baharatlı, acılı ve yağlı besinler tüketen kişilerin yakalanma ihtimali yüksek olan hemoroidin aşırı alkol tüketenlerde de görüldüğü unutulmamalıdır. Hareketsiz yaşam süren ve çeşitli spor dalları (ata binmek, bisiklete binmek) ile ilgilenen kişiler de hemoroid yakalanma ihtimali diğer insanlara oranla daha yüksektir.

  Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

  Hastaların bu zorlu süreci yaşanabilir kılması için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Tüm hastalara önerdiğimiz düzenli spor bu dönemde kurtarıcı olabilir. Yaşa göre belirlenen yürüyüş, koşma ve yüzme aktiviteleri hastalığın seyrini değiştirecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi baharatlı ve acılı yemeklerden ziyade lifli gıdalar tercih edilmeli, katı gıdalardan uzak durulmalıdır. Tuvalet ihtiyacı düzene girilmeli özellikle sabah kahvaltısından sonra mutlaka tuvalete gidilmelidir.

  Ancak tuvalette cep telefonu ile ilgilenmek ya da gazete okuyarak vakit geçirmek ıkınmaya neden olur ki hemoroid sancıları artış gösterir. Hastanın psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi stres ve gerginlikten uzak durması faydalı olacaktır. Soğuktan uzak durulmasının yanı sıra sıcak su banyosu hemoroid hastalarının alacağı önlemler arasında yer alır.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.