Hemoroid (Basur) Tedavisi

Ücretsiz Muayene Formu


  BASUR (HEMOROİD) NEDİR
  Basur Latincede hemoroid diye adlandırılır. Basur, makattaki 3 toplardamardan birinin şişmesidir. Basur makat içine doğru devam ettiğinden içeridekilere iç basur, dışarı sarkanlar dış basur denir ve gözle dışardan görülebilir, iç basur gözle görülmeyebilir her ikisi de kanayabilir. Bu hastalığın gidişatı ve tedavisi daha çok hangi safhada olduğu ile ilgilidir. Erken safhalarda şişlik kısa sürede tedavi ile kaybolabilir. Geç safhalarda ise hep makatın dışındadır ve cerrahi müdahale yapılmadan geçmez.

  BASUR(HEMOROİD) NASIL GEÇER
  Erken safhalarda tıbbi tedavi ile yani genel cerrahın size reçete edeceği hap, fitil, merhemle düzelebilir. Bu tedaviye cevap vermezse ameliyatsız İnfrared Koagülatör ile Band Ligasyonla basur memelerinin ortadan kaldırılması söz konusu olabilir ve kliniğimiz de uygulanmaktadır. Çok ileri safhalarda ise basur (hemoroid) memeleri cerrahi olarak çıkartılmak zorundadır. İlerlemiş hemoroidler için yeni nesil ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulamaları ne yazık ki fayda sağlamamaktadır.

  basur

  Hastalığın Teşhisi
  Basur rahatsızlığını (özellikle iç basurlar için) doğru bir şekilde teşhis edebilmek adına kliniklerimizde uygulanmakta olan iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar iç basur gibi kendisini yalnızca ağrı ve kanamalar ile belli eden problemlerin içeride teşhis edilebilmesi için kullanılmaktadır. Çünkü dış basurlar zaten sarkan memeler ile kendilerini net bir şekilde belli etmektedir. Kliniğimizde uygulanmakta olan iki yöntem şu şekildedir:

  Anoskopi Yöntemi
  Anaskopi yöntemiyle ve anaskop ismini verdiğimiz cihazla makattan içeri giriş yaparak teşhisi koymakta ve tedaviyi gerçekleştirmekteyiz. Bölgede sınırlı uyuşma sağlayan bir krem yardımıyla anal bölge hissizleştirilir sonrasında da anaskopla bölgeye giriş yapılır. Bu sayede teşhisler çok daha büyük netlik kazanır.

  Rektoskopi Yöntemi
  Kanamanın bir diğer sebebi olabilecek Rektum Kanseri ya da diğer adıyla Bağırsak kanseri veya Kolon kanseri gibi diğer hastalıkların teşhisi için bağırsağın daha üst seviyesine ulaşarak gözlemleyebilmek için uyguladığımız yönteme ise Rektoskopi diyoruz. Ve 25 santimetreye kadar giriş yaparak gözlemleyebiliyoruz.

  İÇ HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR

  hemoroid-belirtileri-medikalart

  Hemoroid yani basur hastalığı buradaki toplardamarların şişmesidir. 2 grupta incelenmelidir; İç hemoroid ve dış hemoroid. İç hemoroidler makatın içindedir ve görülmezler makkattan içeri parmak sokularak hissedilebilirler ve muayeneleri yapılabilir. Dış hemoroidler ise makatın dışına doğru büyürler ve dışardan görülebilir, ele gelebilirler.

  Basur hastalıklarının en sık görülen şikayetleri:
  Makatta Şişlik: İlk belirti hemoroidlerin şişmesi ve ele gelmesidir, ağrı ve dolgunluk hissi olabilir.
  Makatta Kanama: Hastalığın en sık bulgularından biri olan kanama, dışkılama sonrasında damla damla ortaya çıkar. Dışkıya sıvanmıştır ve dışkı ile karışmamıştır. Bu kanamalar genelde ağrısız olur. Kabız olan kişilerde kanama, ıkınmaya bağlı toplardamarların makat içinde şişmesi hem damar duvarının bozulmasına hem de sert dışkı ile tahrişine bağlı olarak ortaya çıkar. Makatın dışkılama sonrası kendini toplaması ile kanama azalır veya durur. İç hemoroidler benzer şekilde şişip sarkabilir. Bu sarkma çeşitli seviyelerde olabilir. Hafif şişme 1inci derece, dışkılama sırasında sarkma 2inci derece; dışkılama sonrası geri girmeyen 3. derece ve hep dışarda kanamalı yer alması 4üncü derece olarak sınıflandırılır.

  Kaşıntı: Mayasıl ismi de verilen anal dermatit hemoroid toplardamarlarının şişmesi sonrası kaşıntının ortaya çıktığı bir durumdur.

  Ağrı: Erken dönemlerde hafif olabilen ağrı ileri evrelerde anal hematom (makat dokusu içinde kan birikmesi) gibi bir hastalığın belirtisi olabilir.

  Tromboze Hemoroid: (Boğulmuş basur)
  Basur memesinin yani hemoroidal venlerin içerisindeki kanın durağan hale gelip içindeki kanın pıhtı haline gelmesiyle olur. Ayrıca 3. Ve 4. Derece hemoroidler makatta sıkışarak boğulabilirler. Hemoroid hastaları makatta normal dışı basınç hissettiklerinden dolayı dışkı yaptıktan sonra rahatlayamaz, tuvalette daha uzun kalırlar. Uzun ıkınmaları ise şişlik şikayetlerini artırarak kısır döngüye sebep olabilir.

  Basur Belirtileri Uzarsa Ne Yapmalı? Basur İçin Hangi Doktora Gidilmeli?
  Yukarıda bahsettiğimiz şikayetleri olan kişilerin, proktolog veya Genel Cerraha görünmesi gereklidir. Bakırköy Kliniğimizde Lazer (Infrared), Rubber Band Ligation (lastikle boğma), yöntemiyle ameliyatsız yaklaşık 10-15 dk. süren operasyonlardan sonra aynı gün, gündelik hayatınıza dönebiliyorsunuz. Ameliyatsız yöntem olduğundan ağrı minimumdur. Ayrıca pansuman gerektirmez.

  Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
  Ameliyatsız Basur Tedavisi olarak yakın geçmişte piyasaya sürülen 2 farklı tedavi bulunmaktadır. Bu tedaviler gerçekleşen bütün tedavi yöntemlerinden farklıdır. Klasik ameliyatlarda hastalar anestezi ile uyutulur ve ameliyat sonrasında da hastanede en az 1 gece geçirmek zorunda kalabilirler. Fakat bu uygulamaların hiç birinde anestezi, kesme, biçme, dikiş vb. doğrudan ameliyatı çağrıştıran kavramlar bulunmaz.

  Lazerle Basur Tedavisi
  Lazerle basur tedavisi özellikle dışarıda kalan hemoroidler için kullanılmaktadır. Dış basurlar için lazer cihazından gelen ışınlar doğrudan basur memelerinin üzerine uygulanmakta olup burada ısınarak bu basurların tamamını yakar ve büzüştürür. Yüksek ısı sayesinde basur memeleri daha o anda küçülmeye ve sönmeye başlar. Bir kaç gün sonra da tamamen yok olur.

  Lastikle Boğma Yöntemi
  Hemoroid tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem ise bant ligasyon ismini verdiğimiz lastikle boğma yöntemidir. Bu yöntem iç basurların tedavisi için kullanılır. Cihaz, iç basurların tam olarak toplardamarla birleştiği yere lastik yerleştirir. Bu lastik damarın basur memesi beslemesini önleyerek boğar ve kan akışı durmuş olur. Ortalama 1 ay gibi bir sürede basur memeleri kuruyarak düşer ve tedavi tamamlanmış olur.

  BASURA (HEMOROİD) NELER İYİ GELİR
  •Sıcak oturma banyosu denenebilir.
  •Özellikle kabız kalmamak için gıdalara dikkat edilmelidir.
  •Düzenli 3 öğün beslenme ve et yerine yoğun sebze tüketimi basur (hemoroid) oluşumunu engelleyerek, basurun kolay düzelmesini ve şikayetlerin azalmasını sağlayacaktır.
  •Dışarı çıkan basur memelerinin elle makatın içine doğru itilmesi düzelmeye destek olacaktır. Kortizonlu pomad ve fitillerin erken safhalarda faydalı olabilir ve hızlı sönme sağlayabilir. İlaveten makat kaslarını gevşetip krem ve kliniğimizde uyguladığımız fissür tedavisi için çeşitli yöntemlerle hemoroidin rahatlaması sağlanabilir.

  BASUR (HEMOROİD) KREM POMADLARI VE FİTİLLERİ
  Bu hastalıkta en yaygın olarak kullanılan kortizonlu krem ve fitillerdir. Bu bölgedeki ağrı ve acıyı azaltmak amacıyla lokal anestezik krem ve pomadlar da yoğun olarak kullanılmaktadır.
  İçerisinde düz kas gevşetici ilaç bulunan türdeki kremler, makatı gevşeterek rahatlık sağlar. Yalnız bu tür ilaçların yan etkisine çok dikkat edilmelidir. Beyin damarlarının etrafındaki düz kaslar da bu ilacın fazla miktarlı kullanımında gevşeyerek migren dediğimiz türdeki baş ağrılarını tetikleyebilir. Bu nedenle bu ilacın her sürülüşte az bir miktarının kullanılması gerekir. Bu miktar nohut tanesi kadar olmalıdır.

  Ücretsiz Muayene İmkanı
  Kliniklerimizde, tüm hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sağlanmaktadır. Alanında uzman doktorlarımız muayenenizi gerçekleştirdikten sonra hastalığınızla ilgili yapılacak işlemi anlatıp ücretle ilgili sizleri bilgilendiriyor.

  22 yorumlar

   • Lazer ve lastikle boğma yöntemiyle tedavi sağlanabilmektedir. İletişim için: 0 553 665 64 02

  • Merhaba,
   9 yil once ikiz gebelik gecirdim ve dogum sonrasi ara sira makatta agrilarim oluyordu.Gece uykudan uyandiracak ve soguk terler dokturecek sekilde.Disardan bakildiginda her hangi bir sislik yok.Oyle saniyorum ki ic tarafta memelesme var.Kabiz olmuyorum aksine ishal ama surekli degil.Bu siralar bagirsak hareketlerim cok degisti ve gaz cikarmakta zorlaniyorum.Sanki bir tipa var ve beni zorluyor.Oneriniz nedir?Dusundugum gibi hemorid mi?

   • Muayene ettikten sonra net bir şeyler söyleyebiliriz. Randevu oluşturmalısınız, muayeneler ücretsizdir.

  • Merhabalar bende dışarıda var sadece bir kere tuvalete çıkamamaktan kaynaklandı fakat ağrı ve kanama yok bir iki aydır var evde kendim bunu yok edebilir miyim? Bu şişliğin zararı var mıdır?

   • Merhaba muayeneye gelirseniz, net bir cevap verebiliriz. Görmeden bir şey demek zor. Muayenelerimiz tamamen ücretsizdir.

    Tel: 0212 265 99 99
    GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

  • 1aydır hafif kanamalarım var dr gittim basur dedi muayene sonucu lazerle ameliyat olabilirmiyim ssk ve özel sigortam var üçret nedir daha önce longo sistemyle ameliyat olmuştım

   • Geçmiş olsun Fethiye hanım, Hemoroid kanamalarında laser tedavisi 1. ve 2. derece hemoroid vakalarında uyguluyoruz. Diğer hemoroidlerde band ligasyon veya THD denilen ameliyatsız yöntemleri uyguluyoruz. SGK’lı hastalara indirim uyguluyoruz. Ayrıca hastalar fatura ve epikrizleri sigortaya verdiklerinde poliçelerindeki şartlara göre ödedikleri ücretin bir kısmını alabiliyorlar.

   • Merhabalar, hemoroid tedavisi SGK’lı hastalarımıza %50 indirim uygulanarak 1280 Tl’ye tekabül etmektedir. Aynı zamanda muayeneler ücretsizdir. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen tarafımıza müracaat edin. Saygılarımızla..

  • Merhaba bende dışarıda hemoroıd var agrı ve kanama yok goruntusu rahatsızlık verıyor

   • Merhaba,

    Geçmiş olsun.. Lastikle boğma yöntemiyle kliniğimizde tedavi edebiliriz. Bunun için randevu almanız yeterli…

  • Bir kez kanama oldu onun dışında ağrım çok on gün oldu geçmiyor kremlerde fayda etmiyor ne yapmalıyım lütfen cv verirmisiniz ve bir de muayene ücretiniz nedir

   • Merhaba,

    SGK’lı hastalarımız için muayene ücreti sadece 15 TL’dir. Kanamanız olduysa basur ilerlemeye başlamış demektir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede randevu alarak kliniğimize gelin. Muayene sonrası sizi daha detaylı bilgilendiriyor oluruz.

    Geçmiş olsun…

  • ağrı var kanama yok kabızlıkta yok ama oturamıyom rahatsız ediyor .operasyon fiyatları nedir? yada Muayene yada ilaç yada kendi çabalarımla koparsam bi sakıncası olurmu ?

   • Merhaba,

    Öncelikle geçmiş olsun.. Katiyen kendi çabalarınızla koparmaya kalkmayın.. Müsait bir zamanınızda randevu alarak kliniğimize gelin. Muayene sonrası sizi daha detaylı bilgilendiriyor oluruz.

  • Ben de sadece akıntı var hafif şişlik var sadece bir kere kanama oldu 1.2 gündür sızı var ne yapmalıyım doktor ilaç mı verir yoksa lazer le alır mı

   • Merhaba,

    Durumunuz için net bir şey söyleyebilmek için muayene etmemiz gerekir. Basur ilaçla düzelen bir rahatsızlık değildir. Mecburen ameliyatlı ya da ameliyatsız bir müdahale yapılması gerekir. Müsait bir zamanda kliniğimize uğrarsanız muayene sonrası size daha detaylı bilgi veriyor oluruz.

    Geçmiş olsun…

  • Devamlı kanama oluyor hemoroid memeleri dışarıda tedavisi mümkünmüdür bazen dışkı çıkarken kanama oluyor bazende taharet sırasında kanama oluyor ağrım yok tedavi ne kadar sürüyor hastanede ne kadar kalmamız gerekir tedavi ücreti ne kadardır

   • Hemoroid memelerinin dışarıda olması ve kanama yapması operasyona aday olduğunuzun bir belirtisidir. Ancak detaylı muayene sonucunda karar verilebilir. Kliniğimizde yaptığımız operasyonlarda hastalarımız aynı gün evine dönebiliyor.

  • Merhaba bende ağrı olmuyo sadece Arada bir kanama oluyor bunun için operasyon şartmı bu operasyon ne kadar

   • Muayene etmeden ve kanama sebebini tam olarak anlamadan bir karar vermek mümkün değildir. Ağrısız kanamalar ciddi hastalıkların göstergesi olabilir. İhmal etmemenizi öneririz. Size en kısa sürede kliniğimize bekliyoruz. İletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.