Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler?

Ücretsiz Muayene Formu


  Hemoroid (basur) makatın içindeki tabakalarda oluşan ve varis şeklinde genişleyen toplardamarların yol açtığı bir sağlık sorunudur. Özellikle yanlış tuvalet alışkanlıklarında (dışkılarken fazla ıkınma, uzun süre tuvalette kalmak), ishal ya da kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında, hamilelik sürecinde,  yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı veya uzun süre hareketsiz kalmaktan dolayı ortaya çıkan ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren ilerlediğinde çok daha büyük sağlık sorunlarına yol açan bir hastalıktır.

  Ülkemiz de her üç kişiden birinde görülebilen hemoroid (basur) hastalığı özellikle ilerleyen yaşlarda kendini daha fazla belli etmektedir. Ailesinde hemoroid rahatsızlığı olan kişilerin hemoroide yakalanma riski daha fazladır. Hamilelik döneminde kadınlarda çeşitli hormonal değişikliklerin olmasından dolayı bu hastalığa yakalanma riski artmaktadır. Alkollü ve asitli içeceklerle beslenen, yemeklerinde acılı ve baharatlı gıdalar tüketen kişilerde daha fazla rastlanır.

  Hemoroidden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  Sıcak su oturma banyosu: Her gün küvet içerisindeki sıcak suya belirli bir süre oturmak suretiyle makat ve çevresine sıcak su ile kompres yapılması, kişisel temizliği sağlamakta, şişmiş haldeki damarların rahatlamasını sağlamakta ve kan akışını düzene sokmaktadır.

  Tuvalet temizliği: Tuvalet ihtiyacımızı giderdikten sonra hassas olan makat bölgesinin tahriş olmaması için bol su ve yumuşak tuvalet kağıdı ile temizliği yapılmalıdır.

  Kabızlıktan korunma: Kabızlığa yol açan düzensiz beslenme, yeterli miktarda su tüketilmemesi, sürekli katı gıdaların alınması ve hareketsizlik gibi durumlardan kaçınılmalıdır.

  Tuvalet alışkanlığı edinin: Tuvaletinizi günün belirli saatlerinde yapmaya kendinizi alıştırın, tuvalet ihtiyacınız geldiğinde ertelemeden ihtiyacınızı giderin. Tuvalette sizi oyalayacak şeylerle uğraşmayın.

  Aşırı ıkınmayın: Karın içi basıncını arttırdığı için, kanın akışı yavaşlamakta ve damarlarda daha fazla kan toplandığı için hemoroide zemin hazırlamaktadır.

  Sıcak tutun: Tuvalet ihtiyacınızı giderirken ıkınmadan ve fazla tuvalette kalmaktan dolayı makat bölgesinde oluşan ağrılar ve şişliklerden korunmak için soğuktan kendinizi korumalı, makat bölgesini sıcak tutmalısınız.

  Aynı pozisyonda durmayın: Yoğun iş temposu içerisinde sürekli ayakta ya da oturur pozisyonda durmak makat bölgesindeki damarların kan akışını yavaşlatmakta ve basur memelerinin büyüyerek şişmesine yol açmaktadır. Bundan korunmak için zaman zaman hareket etmeli ve pozisyon değiştirmelisin.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.