Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Ücretsiz Muayene Formu


  Hemoroid Ameliyatı Sonrasında belirli bir dizi işlem vardır. Bunlar doğru bir şekilde takip edildiğinde en ufak sorun çıkmaz. Örneğin; hemoroid ameliyatı sonrasında öncelikli olarak beslenme düzenine çok dikkat edilmelidir ki beslendiğimiz gıdalar özellikle dışkılamamızı etkilemektedir. Sert dışkılama ameliyat yapılan hassa bölgeye zarar verebilir. Kanama, ağrı, sancı vb. semptomlar olabilir. Aynı şekilde ameliyatlı bölgenin hijyen durumu da çok büyük önem arz etmektedir.

  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Süreç

  Hemoroid ameliyatı sonrası öncelikle iyileşme süre 2 ile 4 haftayı bulabilmektedir. Hemoroid yani halk dilinde basur ameliyatı devlet hastanelerinde klasik yöntemlerle yapıldığında yaşanan süreç şu şekildedir:

  • Hastanın mutlaka en az 1 gün hastanede gözetim altında kalması gerekmektedir. Çünkü özellikle ameliyat sırasında anestezi yapıldığı için narkozun etkisi geçince hastanın ağrı şikâyeti olmaktadır. Bu yüzden gözetim altında kaldığında bu tür şikâyetleri kontrol altında tutulabilir.
  • Hemoroid ameliyatı sonrası anestezinin özellikle erkek hastalarda sebep olduğu idrara çıkamama durumu söz konusudur. Buna sebep olan idrar refleksine bağlı sinirlerin makat bölgesinden geçmesi ve narkoz dolayısıyla bu sinirlerin de uyuşmasıdır. Bu durum da kısa süre sonra atlatılır.
  • Hastaneden eve çıkıldığında ise uyulması gereken bir dizi kural daha vardır. Hemoroid ameliyatı sonrası süreç devam etmektedir.

  Hemoroid Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

  Hemoroid Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenleri sıralayacak olursak;

  • Doktor tarafında size ılık su eşliğinde oturma banyoları tavsiye edilecektir. Günde ortalama 2 ya da 3 kez bu oturma banyolarını yapabilirsiniz.
  • Bol lifli gıdaların tüketildiği aynı zamanda bol miktarda su içildiği bir diyet uygulandığında dışkılamada problem yaşamazsınız.
  • Hemoroid ameliyatı sonrasında taburcu olduktan sonra istirahat önemlidir. Ancak istirahat abartılmamalı sürekli oturmak ya da yatmak yerine ara sıra hareket etmenizi hatta çok abartmadan dışarıda yürüyüş yapmanızı öneriyoruz.
  • Yine aynı şekilde ilaçlarınızı mutlaka düzenli kullanmalı özellikle iltihaplanmaya karşı antibiyotiklerinizi asla eksik etmemelisiniz.

  Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikâyetler

  Hemoroid Ameliyatı Sonrasında hastalarda belli başlı şikâyetler baş gösterebilir. Örneğin;

  • Makatta kanama riski, aşırı kaşıntı ve ağrı,
  • Anal fissür dediğimiz makat çatlağı oluşabilir,
  • Ameliyat sonrası makat bölgesinde bir daralma söz konusu olabilir. Ameliyat yapılırken yanlışlıkla fazla doku alınması bunun en önemli sebebidir. Dikkat edilmelidir. Bu tür problemler nadiren yaşanmaktadır. Dolayısıyla ameliyatınız doğru bir şekilde yapıldıysa ve siz doktor tavsiyelerine harfiyen uyuyorsanız hiçbir sorun yok demektir.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.