Hemanjiom Tedavi Yöntemleri

Ücretsiz Muayene Formu


  Halk arasında damar beni olarak bilinen hemanjiom, iyi huylu damar tümörüdür. Şarap lekesi olarak adlandırılan “Port wine nevus” cilt düzeyinde kırmızı leke olarak karşımıza çıkabildiği gibi kabarık, içinde damar yumakları içeren kavernöz yapıda da olabilmektedir.

  Oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Doğuştan olabildiği gibi sonradan erişkin dönemde de oluşabilmektedir. Doğuştan olan hemanjiomlar 2-3 yaşına kadar gerileyebildiği gibi bazıları daha da büyüme eğiliminde olmaktadır.

  Hemanjiom tedavisinde amaç, anormal yapıdaki damar yumağının yok edilmesidir.

  Açık Ameliyat Yöntemi

  Anormal damar yumağı içeren kitle kesilerek çıkarılır. Bu sırada kitleyi besleyen ana damar yapıları bağlanmalı ve kanama kontrolü sağlanmalıdır. Hemanjiom kitlesinin çok büyük olduğu ve yerinin ameliyata uygun olmadığı durumlarda ameliyat faydalı olmamaktadır.

  Skleroterapi Yöntemi İle Damar Beni Tedavisi

  Günümüzde çok az merkezde hemanjiom tedavisinde yeni kullanılmaya başlanan bu yöntemde ultrason eşliğinde, hemanjiomu oluşturan damarların içine sklerozen madde enjekte edilerek anormal damar yumağı kimyasal olarak yakılarak yok edilmektedir.

  Herhangi bir kanama riski olmadan damar yumağı yok edilmektedir.

  Lazer Yöntemiyle Hemanjiom Tedavisi

  Özellikle cilt düzeyinde kırmızı leke olarak karşımıza çıkan hemanjiomlarda lazer ışığının yakıcı etkisi ile tedavi sağlanmaktadır.

  Kliniğimizde, 22 yıllık tecrübe ile Kalp ve Damar Cerrahi uzman doktorlarımız tarafından özellikle ameliyatsız tedavi yöntemleri olan Skleroterapi ve Lazer başarılı bir şekilde hemanjiom (damar beni) tedavisinde yapılmaktadır.

  1 yorum

  • bebeğimin saçı içinde hemanjiyom bulunmakta. bunun sorunlu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.