Hemanjiom Neden Olur?

Ücretsiz Muayene Formu


  Hemanjiom Neden Olur? Bu hastalıkla ilgili şikâyeti olanlar şüphesiz bu hastalığın neden oluştuğu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Çünkü bu hastalık oluştuğu yerde dikkat çeken ve çabuk fark edilen bir özelliğe sahiptir. Halk arasında damar beni olarak bilinen ve tıptaki karşılığı hemanjiom olan bu hastalığın ortaya çıkma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak yeni doğan bebekler risk grubundadır. Damar beni oluştuğu zaman ciddi bir tehlike arz etmemektedir. Ama özellikle küçük çocuklarda kısa zaman içinde büyüyerek neredeyse bir portakal büyüklüğüne ulaşabilmektedir. Bu sorun oluştukları yer şayet göz çevresi ise gözün kapanmasına hatta kör olmasına dahi neden olabilmektedir.

  Hemanjiom Çeşitleri

  Damar beni olarak da adlandırılan bu hastalığı daha iyi anlayabilmemiz için bir de çeşitlerine bakalım. 3 farklı isimle adlandırılan damar benleri genel olarak bulundukları yerdeki büyüklüklerine göre adlandırılmışlardır. Bunları inceleyecek olursak;

  Chery: Ortalama olarak bir toplu iğne ucu kadar büyüklükte olan küçük damar benleridir. Çok büyük estetik kaygılarınız yok ise fazlasıyla göze takılan şeyler değillerdir. Küçük ve zararsızdır. Zararlı hale dönüşmeleri büyüme eğilimine doğru gitmelerinden kaynaklanmaktadır.

  Hemanjiom: Hastalıkla aynı ismi taşıyan bu benler chery olarak adlandırdıklarımızdan daha büyüktürler. Ve dudak çevresinde görülmektedirler. Doğuştan oluşan ve özellikle bebek büyümeye başladıkça kendisi de büyüyen ve tehlike ar eden bir damar benidir.

  Şarap Lekesi (port vien stein): Çoğunlukla yüzde rastlanan ve kırmızı bir leke şeklinde olan damar benleridir. Fiziki olarak herhangi bir rahatsızlık yaşatmaz ancak oluştuğu yer görünen bir yerse ciddi anlamda bir estetik probleme yol açabilir.

  Hemanjiom Tedavisini Etkileyen Faktörler

  Hemanjiom yani damar beni rahatsızlığı yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı büyüklükler ve oluşumlarına göre farklı bölgelerde oldukları için onlardan kurtulmak için kullanılan tedavi yöntemleri de farklı olacaktır. Tedaviyi etkileyecek en önemli 3 unsur ise şöyledir:

  • Damar beninin büyüklüğü,
  • Oluştuğu yer ( göz ve dudak çevresi),
  • Ciltteki kabarıklık oranı,

  Bu durumlar tedavinin uygulanmasında değişikliğe sebep olacaktır. Örneğin chery olarak bilinen küçük ve zararsız olan damar benleri lazer yöntemi ve radyo frekans ile 3 ila 8 arasında değişmekte olan seanslarda yok edilebilir.

  Hemanjiom olarak bilinen özellikle dudak çevresinde görülen bu damar beni ise köpük tedavisi ve lazer tedavisi ile tamamen temizlenebilir.

  Şarap lekesi için uygulanmakta olan en doğru yöntem ise lazerdir. Ancak bu damar beni büyüklüğüne göre 2-3 seans ile çözülebileceği gibi 30-40 seansı da bulabilmektedir.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.