Hamilelikte Basur

Ücretsiz Muayene Formu


  Hamilelikte Basur sorunu sıkça yaşanabilmektedir. Basurlar genellikle toplardamarlarla ilgili bir rahatsızlıktır. Hamilelikte basur rahatsızlığının daha fazla görülmesinin nedeni ise; hamile kadınlarda kan hacminin artış göstermesi durumu söz konusudur. Yaşanan bu durum toplardamar içi basıncı artırmaktadır. Bu da beraberinde kan akımını yavaşlatmaktadır. Yavaşlayan bu akım damarların belirli bölgelerinde ise varisleşmeye sebep olur. İşte bu yüzden hamilelikte basur daha sık görülmektedir.

  Hamilelikte Basur Nasıl Tedavi Edilmelidir?

  Hamilelikte Basur gebeliğin bitmesini beklemeden tedavi edilebilir. Doktorların tavsiyesi de tedavi edilmesi yönündedir. Ancak durumu şöyle özetlemek daha doğru olacaktır:

  • Hamilelikte basur tedavi gerektirecek bir duruma gelene kadar çeşitli hemoroid kremi vb. ürünlerle hafif hafif atlatılabilinir.
  • Ancak hastalık acı veriyor ve tedavi edilmesi gereken bir duruma geldiyse lokal anestezi yani sınırlı uyuşma (bölgesel) dediğimiz yöntemle tedaviye başlamak gerekir.
  • Gebelikte genelde ilaç kullanmanız doğru bulunmaz. Ancak bu krem, fitil ve pomad benzeri harici olarak uygulanmakta olan ilaçları kullanamayacağınız anlamına gelmez. Bunları kullanarak doğuma kadar olan süreyi rahat geçirebilirsiniz. Kaşıntı ve kanama durumunu en aza indirebilirsiniz.
  • Dışkılamayı yumuşatması için yine rahatlatıcı bitkisel bir grup ilaçtan faydalanabilirsiniz. Ama hap kesinlikle yasaktır. Ve her şeyden önemlisi doktora danışmadan en ufak bir şey yapmayınız.
  • Küvet benzeri ya da bir leğene ortalama sıcaklıkta (ılık) diyebileceğimiz bir su hazırlayarak oturma banyosu dediğimiz tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.
  • Metabolizmayı hızlandıran çay vb. içecekleri içebilirsiniz. Ancak bunu yaparken de aşırıya kaçılmamalıdır. Ama bu konuda en iyi sıvı sadece sudur. Bol miktarda su ierek ve dışkıyı yumuşatma özelliğine sahip şeftali, kayısı gibi meyveleri tüketerek rahatlayabilirsiniz.

  Basur Bebeğe Zarar Verir mi?

  Basurlar bebeğe zarar vermezler. Ancak ağrılı ve sancılı durumlar dayanılmayacak kadar artabilir. Bu yüzden müdahale gerekebilir. Özellikle Lokal anestezi ile iyileşme göstermeyen hemoroid rahatsızlıklarında cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak belirttiğimiz gibi ameliyat, ilaçlar vb. anestezik müdahaleler bebeğe çeşitli zararlar verebilir. Hiç zarar vermeyedebilir. Fakat bunun bir garantisi yoktur. Bu yüzden gebelik sonlandıktan sonra  cerrahi müdahale yapılmalıdır. Çok acil bir durum yok ise küçük ve basit basur sorunları bitkisel birtakım yöntemlerle rahatlatılmalıdır.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.