Basur Neden Olur?

Ücretsiz Muayene Formu


  Basur Neden Olur? Uzmanlar tarafından hemoroid problemi sorusuna cevap olarak verilen en net şey toplardamar bozukluğudur. Bu türden bir bozukluk basurun ana nedeni olmakla birlikte kronikleşen kabızlık problemi ve bu sebepten dolayı ıkınma olayı basura sebep olmaktadır. Basurun oluşma sebeplerinin bazıları içeriden yani doğal kaynaklıdır. Bahsettiğimiz kabızlık buna örnektir. Ancak beşeri faktörlerin de kabızlığa yol açtığı ve dolayısıyla bu durumda basuru tetiklediği görülmektedir.

  Basur neden olur? Madde madde açıklayacak olursak;

  • Günümüz yaşam koşullarının insanları hareketsiz bir yaşam şekline doğru itmesi,
  • Alkol ve sigara kullanımında aşırıya kaçılması,
  • Bisiklet, motosiklet, at binmek vb. özellikle makat bölgesinde birtakım zorlamalara yol açan faaliyetlerin yapılması,
  • Lifli gıdalar yerine baharatlı hatta acılı ve yağlı yiyecekler tüketerek sindirim sistemini zorlamak,
  • Kabızlık gibi sıkça yaşanmakta olan ishalinde var olması basur sorununa yol açabilir.
  • Çeşitli bağırsak rahatsızlıkları, tümör, kanser vb. durumlar da basuru tetikleyen unsurlar olarak karşımıza çıkar.

  Basur Belirtileri

  Basur belirtileri gayet belirgindir. Çünkü basur diğer makat hastalıkları gibi sinsi ilerleyen ve birden bire ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Basur belirtilerini madde madde inceleyecek olursak;

  • Basur ilk etapta anal bölgede yaşanmakta olan bir rahatsızlık hissiyle başlar. Bölgede bir nemlenme yaşanır ve bu nemlenme kişide rahatsızlık hissiyatı uyandırır. Aynı zamanda bu rahatsızlık hissiyatı tuvalete çıkma isteğini sıklaştırır.
  • Makatta kaşıntı başlayınca basur belirtilerinin ikinci aşamasına geçilmiş olur. İç basurdan kaynaklanan bir olay olan makat kaşıntısı şişen damarlardan sızmakta olup mukus benzeri bir sıvıdır. Bu sıvı aktığı alanda tahrişe neden olur.
  • Makatta ağrının oluşması basurun üçüncü aşamasını oluşturur. Anüs içindeki damarların belirli oranda bir basınca maruz kalması ve bunun sonucunda şişmesi makatta ağrıya sebep olur. Çoğu zaman dayanılmaz seviyelere ulaşan bu ağrılar sıkışma adını verdiğimiz kan dolaşımının durması sonucu ortaya çıkmaktadır.
  • Makatta kanama yukarıda bahsetmiş olduğumuz ağrılı durumlarda sıkışan ve basınca dayanamayan damarlar kanama yapabilir. Ama bahsetmiş olduğumuz bu kanama şiddetli olmamakla birlikte tuvalet kâğıdında ya da iç çamaşırında sızma şeklinde fark edilir.

  Basur belirtilerini fark ettiğiniz an mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü bu belirtiler bazen basur dışında çok daha tehlikeli ve ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden temkinli olmakta fayda vardır.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.