Basur İçin Sıcak Su Uygulaması

Ücretsiz Muayene Formu


  Su her zaman ağrıyı hafifletmek ve şişmeyi önlemek için en iyi yardımcı olmuştur. Şişmiş hemoroid söz konusu olduğunda da aynı kural geçerlidir. Su, hemoroid kaynaklı rahatsızlıktan kurtulmak için daimi bir çözüm yöntemi değildir yani tedavi etmez sadece rahatlatıcıdır .

  Hemoroidleri rahatlatmak için su nasıl kullanılır?

  Su kullanımı hemoroidleri tamamen iyileştiremez ancak ağrı ve kaşıntı da dahil olmak üzere bazı semptomların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Başka bir deyişle hemoroid  durumunda enfeksiyonu önlemek için tuvalete gitmek ve bölgeyi temiz suyla yıkamak gereklidir.

  Oturma banyosu

  Bu yöntem çok uzun süredir bilinmektedir. Oturma banyosu, bir leğene sıcak su koymak ya da küvete sıcak su doldurmak ve üzerine oturmak şeklinde yapılır. Bunun amacı, suyun tüm anal kısmına temas etmesidir. Su dokulara nüfuz eder ve kaşıntı ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olur.

  Su, bir bez veya doğrudan parmak kullanarak yapılan bazı nazik masajlarla birleşince, bu alandaki hemoroid üzerinde anti-inflamatuar bir etkiye sahip lenf nodlarını uyarır.

  Hemoroid kanaması nasıl durdurulur?

  Küvette veya 10-20 cm su ile doldurulmuş bir kapta mümkün olduğunca rahatça oturun. Bu pozisyon mümkün olduğu kadar kalçayı yaymak için dizleri kaldırmak ve suya anal bölgesine değdirmek şeklinde olmalıdır. Cadı elması, limon otu veya meşe kabuğu gibi bitkiler ekleyebilirsiniz.

  En iyi sonuç için tuvalete veya yemeklere gitmeden yarım saat  önce oturma banyosu yapmanız en iyisidir.

  Günde en az 3-4 defa bunu uygulayın. Uyumadan önce yapılmasında da faydalar vardır. Banyo sonrası bölgeyi kuru tutmaya özen gösterin.

  Neden sıcak su?

  Soğuk sudan farklı olarak sıcak su damarlarda genişlemeye neden olur. Bu hastayı  biraz rahatlatır.

  Oturma banyosunda soğuk su kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü, bu durum, makat kaslarında spazm riskini arttırmaktadır.

  Suyun ortalama sıcaklık değeri 38-39 derece olmalıdır. Uzun süre oturmak yerine, daha az ama sık aralıklarla bunu yapmak daha faydalıdır. Yaz döneminde iseniz ve denize girme imkanınız varsa, uygun sıcaklıkta olan deniz suyunda yıkanmanız da aynı etkiyi gösterecektir.

  Sıcak Su Oturma Banyosu Tedavi Edici Bir Yöntem Değildir

  Sizi rahatlatan ve ağrıları dindiren sıcak su oturma banyosu, basur tedavisinde etkili değildir. Bu yüzden ağrılarınızda azalma olması hastalığın tedavi edildiği anlamına gelmeyecektir. Mutlaka alanında uzman genel cerrahi doktoruna  görülmeli ve tedaviye geçilmelidir.

  Kliniğimizde modern yöntemlerle basur tedavisi yapmaktayız. Lazer yöntemi,infrared coagulation ve lastikle boğma yöntemi gibi tekniklerle kısa zamanda basurdan kurtulabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

  1 yorum

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.