Apse Nedir?

Ücretsiz Muayene Formu


  Apse,  derinin yüzey bölgesinde oluşan ve içinde sıvı ya da iltihap bulunan şişliklere denmektedir. Deride bakteriler nedeniyle enfeksiyon oluşmasıyla gerçekleşir. Akut apseler aniden ortaya çıkarlar. Apseler vücudun her yerinde oluşabilmektedir. Ancak en çok diş, yüz, kasık, vajina, kalçalar, kollar,  bacaklar ve sırtta ortaya çıkmaktadırlar. Apseler çoğu zaman kendi kendileri geçseler de, ilerlemiş ve kronik hale gelmiş apselerin cerrahi müdahaleye ihtiyacı olabilir.

  Apse Belirtileri Nelerdir?

  Derinin şiş halde olması, dokununca ele bir kitlenin gelmesi, ağrı, acı hissi, apsenin iltihap toplaması, ateş gibi belirtiler gözlenir. Apselerdeki iltihabın kana karışması daha ciddi sorunlara yol açabilir.

  En Çok Rastlanan Apse Türleri Nelerdir?

  Diş Apsesi: Diş etinde ve diş köklerinde meydana gelen apselerdir.

  Pilonidal Apse: Kuyruk sokumunda görülen ve kıl dönmesi kaynaklı olarak oluşan apselerdir.

  Anorektal Apseler: Makat ve rektumda oluşan apselerdir. Makat apsesi olarak da bilinir. Anüs civarındaki salgı bezlerinin tıkanması nedeniyle iltihap ve şişlik oluşur. Makat apselerinin diğer nedenleri arasında ise, kalın bağırsaktaki iltihaplar, kronikleşen ishal ya da kabızlık, şişmanlık, şeker hastalığı, makattan daha önce ameliyat olmuş olmak gibi birçok faktör bulunmaktadır. Anal apseler en çok erkeklerde görülür. Yaş olarak orta ve ileri yaşlar risk grubundadır. Makat bölgesinde ağrı, akıntı ve şişlik gibi problemleri olanların vakit kaybetmeden bir proktoloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Proktologlar makat hastalıkları alanında uzmanlaştıklarından bu alanda en yetkili kişilerdir. Anal apselerde ilaç tedavisi etkili değildir. Bunun yerine apsenin doğru şekilde boşaltılması gerekir. Bu yapılmazsa fistül oluşabilmektedir.

  Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır?

  Lokal anestezi verilerek, apsenin çevresi uyuşturulur. Neşter yardımı ile apseye küçük bir kesi işlemi yapılarak cerahat boşaltılır.  Birkaç dakikada tamamlanan ve hızlı şekilde iyileşmeyi sağlayan bir tedavidir. Tedavi sonrasında anal bölgenin temiz tutulması ve lifli besinlerin tüketilmesi gereklidir.

  Anal Apseler Tekrarlar mı?

  Doğru şekilde tedavi edilen anal apselerin tekrarlanma olasılığı çok azdır. Kliniğimizde bulunan uzman proktolog doktorlarımız tarafından, anal apseler başarı ile tedavi edilmektedir. Apse tedavisi hakkında bilgi almak ve kısa zamanda anal apselerden kurtulmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.