Anal Hematom

Ücretsiz Muayene Formu


  Anal kısımda toplanan pıhtıya anal hematom denir. Bu rahatsızlık en çok basur (hemoroid) hastağıyla karıştırılır. Kimlerde görülür bu hastalık; Yaş aralığı veya cinsiyet farkı yoktur her kişide görülebilen bir hastalıktır.
  makat-agrisi

  Anal Hematom Nedenleri
  Makat kısmında görülen anal hematomun (kan pıhtı birikmesi) en önemli sebebi bölgeyi zorlamak, (ıkınmak, normal doğum sırasında) makat bölgesinde oluşan basınç orda bulunan damarların bazılarının özellikle ince olan damarların patlamasına deri altında kanama oluşmasına neden olur. Kanama bölgedeki basıncın normale dönmesiyle durur biriken kan pıhtılaşır ve deri altında kan birikmesine sebep olur. Aşırı ishal ve kabızlık problemi yaşayan kişilerde de görülme durumu oldukça yüksektir.

  Anal Hematomun Belirtileri:
  Herkesin başına gelebilen kalıcı olmayan bir durumdur Anal Hematom, bölgedeki duruma göre aşırı ağrı ve rahatsızlık önemli belirtileridir. Bölgedeki aşırı şişlikler rahat hareket etmemizi engeller, bu durum gündelik hayatımızı olumsuz etkiler, büyüklükleri değişebilen hematomlar morumsu renkte şişliklerdir. Şişlikler küçükse, elimizle bastırdığımızda deri altında hareket edebilirler.

  Anal Hematomdan Korunma Önerileri:
  Anal hematomun oluşmasını engellemek için özelikle aşırı ıkınma, kabızlık sorunumuzu çözmek, tuvalette çok uzun süre kalıp bölgeyi aşırı zorlamamak bizi bu rahatsızlıktan uzak tutar.

  Anal Hematom’un Tedavi Yolları
  Makatta dayanılmaz acılara ulaşan Anal Hematom, ağrıyı hafifletmek için orda biriken kan pıhtısını boşatılır, basit bir yöntemle oluşan şişlik indirilir ve hasta gündelik yaşantısına birkaç dakikalık bir işlemden sonra dönebilir. İşlem sonrası herhangi bir hemoroid kremi ya da fitil benzeri bir şey önerilmez, sadece hastanın ağrı kesici alması ve istirahat etmesi yeterlidir.

  Diğer taraftan bölgede oluşan anal hematomlara dokunulmazsa, kendiliğinden iyileşebilir. Bölgedeki şişliğin durumuna göre ağrı 6-7 gün ya da 5-7 hafta şiddetli bir şekilde kendini gösterebilir. Gün içerisinde vakit buldukça sıcak suyla oturtma banyosu yapılabilir. Tabii bu süreç içerisinde yaşam kalitenizde kesinlikle olumsuz yönde etkilenecektir.
  Anal Hematom ameliyatı da rahatsızlığın giderilmesi için ayrı bir yöntemdir. Ama gelişen teknoloji sayesinde ameliyat uygulayan çok az yer vardır. Kliniklerimizde tercih ettiğimiz bir yöntem değildir.

  Ücretsiz Muayene İmkanı:
  Kliniklerimizde tüm hastalara ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır. Sigortanız olsa da olmasa da gelen hastalardan hiçbir şekilde muayene ücreti alınmamaktadır.

  1 yorum

  • Merhaba 19 gün önce normal doğum yaptım ve makatta pıhtı oluştu kabızlık yaşamama ve hatta günde 3 defa tuvalete çıkmama rağmen halen gitmedi ne zaman geçer ve önerdiğiniz bir krem var mı

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.