Anal Hematom İçin Alınacak Önlemler

Ücretsiz Muayene Formu


  Bir anal hematom, anal açıklığın kenarındaki derinin yüzeyi altındaki bir kan toplanmasıdır. Anal hematomlar, zorlanmadan kaynaklanan yüksek basınçlara bağlı olarak bu bölgede küçük bir kan damarının travmatik bir şekilde yırtılmasından kaynaklanır.

  Anal Hematom Nedenleri

  Anal hematom özellikle, egzersiz yapan, ağırlık kaldıran kişilerde yaygın görülür. Ayrıca kabızlık, güçlü şekilde öksürme gibi durumlarda hematoma neden olabilmektedir.

  Anal Hematom Belirtileri

  Anal hematom, anal açıklığın kenarında ağrılı bir şişkinlik olarak görülür. Bir santimetreden bir golf topuna kadar değişiklik gösterebilirler ve genellikle oldukça acı vericidirler. Acı bir hafta ila on gün sürer. Tedavi edilmediğinde 3 ay içinde büyük oranda kendiliğinden düzelir.

  Tedavi Süreci Nasıldır?

  Hematom büyükse ve doktor ilk 48 saat içinde bunu görürse, onu kesmek ağrıyı azaltacak ve tüm iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bununla birlikte, hekim hastayı daha sonra görürse, hematom yerleşmeye başladığında ve daha az ağrılı hale geldiğinde, hastanın bununla kendi başına idare edebilecekse, hematomu çıkarmak gerekmeyebilir. Bir anal hematomun çıkarılmasının bir diğer nedeni, pıhtının üstteki cildin aşınıp kanamasını önlemektir.

  Anal hematomlar sıklıkla hemoroid  yanlış teşhis edilir.  Tromboz iç hemoroid, perianal hematomdan çok daha büyüktür. Tromboz bir iç hemoroidde, tromboz hemen anal kanala ve düşük rektuma kadar uzanabilir. Anal hematomlar, gerçek hemoroid, apse ve anal kanserden ayırt edilmelidir.

  Anal hematomlar çoğunlukla zorlanmanın bir sonucu olduğundan tekrarlayabilirler.  cildin veya alt anal kanalın hasar görmüş veya yaralanmış olduğu bir noktada, bölgenin çıkarılması gelecekteki olayların önlenmesinde fayda sağlayabilir.

  Evde Tedavi Amaçlı Uygulanabilecek Yöntemler

  Soğuk kompresler ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Ağrıları hafifletmek ve şişlikleri indirmek için günde iki kez banyo yapılmalıdır. Hastanın çörek şeklinde bir yastık üzerine oturması önerilir. Bu, oturma sırasındaki basıncı ve acıyı azaltmada yardımcı olur. Kabızlıktan kurtulmak önemlidir. Lifli besinlerin tüketilmesi, bol su içilmesi, ağır olmayan fiziksel aktivite bu anlamda önemlidir.

  Anal hematom başladığında, hastanın diyetine C vitamini bakımından zengin sıvı ve yarı katı yiyecekleri eklemesi gerekir. Bu aynı zamanda bağırsakların rahat çalışmasına yardımcı olur ve hematomun iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca, hastalar analjezik kullandıklarında daha iyi hissederler. Birçok doktor acıyı hafifletmek için merhem ve krem ​​önermektedir.

  Yorum ekle

  Biz Sizi Arayalım

  Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.


   ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

   Sağlığınız Bize Emanet

   Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.